Paralajmërimi i Ramës, Kryebashkiaku Arbana 'shkund' administratën: Punoni me përgjegjësi morale e ligjore, askush s'është imun nga unë

Kryetari i bashkisë së Shijakut, Elton Arbana

Pas "dushit të ftohtë" nga kryeministri Edi Rama i cili  paralajmëroi kryebashkiakët se PS  nuk do të jetë zyrë avokatie për askënd që abuzon me detyrën, kryetari i bashkisë së Shijakut, Elton Arbana ka zhvilluar një takim me punonjës të bashkisë, kryetarët e Njësive, drejtuesit e sektorëve të ndryshëm të bashkisë.

Me një mesazh të fortë, Arbana i drejtohet administratës duke thënë se askush nuk mund ta përdorë emrin e tij për të shkelur ligjin dhe se për çdo shkelje të bërë përgjegjësia do jetë individuale.

 "Asnjë nuk është imun dhe askush nuk mund ta përdorë emrin tim për të shkelur ligjin. Jam zgjedhur për t'i shërbyer qytetarëve dhe nuk do të jem kurrë ndikues në punën tuaj. Çdo shkelje e bërë apo nëse do bëni përgjegjësia do jetë individuale për këdo.Shpresoj shume që çdo punonjës të tregohet në lartësinë e duhur në profesionin e vet. Në çdo rast abuziv inkurajoj çdo organ ligjzbatues të nisë nga unë e deri tek punonjësi më i thjeshtë i bashkisë", ka thënë mes të tjerash Arbana.

Ndër çështjet e trajtuara në mbledhje ishin: Procedurat e Prokurimit Publik; Rregjistrimi i tokës buqësore; Ndërtimet pa leje; Rindërtimi; Bashkëpunimi me policinë për evidentimin e ndonjë rasti sporadik të abuzimeve nëse dikush tenton të mbjellë kanabis; Kodi etikës, shërbim cilësor dhe korrekt ndaj cdo qytetari.

"Detyra ime si kryebashkiak është t'i shërbej qytetarëve të Shijakut, banorëve të Njësive Xhafzotaj, Maminas dhe Gjepalaj. Është shumë e rëndësishme kur dikush të beson se mund t'i përfaqësosh me drejtësi dhe integritet. Nëse mes jush është dikush që mundohet të përpiqet të bëjë veprime abuzive ndaj detyrës që i është besuar, toleraca nga ana ime dhe e partisë socialiste është zero. "Çdo qingj varet nga këmbët e tij"- thotë populli. Përgjegjësia e çdo punonjësi administrate është individuale", ka thënë mes të tjerash ai.

Be.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A është e mjaftueshme rritja vjetore e pensioneve prej 5 për qind ashtu siç premtohet në programin e Rama 3?

Komento

Komente

 • Dirrsaku: 13/07/2021 21:32

  Qenke shum i informuar ti qe del me emer te dikujt. Mos ki merak se ka edhe per ty te pergjimet apo per ata qe te kane thene ty te shkruash. Elton Arbana eshte nga ata kryetar qe rrall i gjen dhe lum Shijaku qe e ka. Po ti e fitove pjaten e supes pa merak.

  Përgjigju
 • Toni Arbana: 13/07/2021 15:49

  Toni Shijakut kryebashkiak. Hapu toke. U arrestua Kryebashkiaku i Lushnjes me Bujar Muratin. Mund te ishte arrestuar Toni me Bujar Muratin. Spak gjate pergjimeve ka degjuar edhe bisedat e Tonit me Bujarin. Sa tendera ka marre Bujari ne Shijak. Tender kanalesh , tender shkollash. Ju kujtohet kur shkoi Rama ne Shijak para zgjedhjeve kete vit dhe po inaguronte shkollen qe e kishte fituar tenderin Bujari . Toni i thote bablokut (Rames ) : -Bujari ka marre puntor Lulezim Bashen . Gallate O Tono mos i bertit administrates. Je ne pergjime. Te erdhi rradha Mos beso Ben Ahmetin qe te merr leket . Ti do e hash

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Bashkimi Evropian: Kosova dhe Serbia të ndalin tensionet! Dialogu të shërbejë si platformë për zgjidhjen e konflikteve