Parapërgatitje ushtarake për miqtë e Lindjes së mesme? SHBA miraton shitjen e 650 mln dollarëve raketa Arabisë Saudite

Departamenti Amerikan i Shtetit bëri një mori deklaratash lidhur me miratimin e shitjeve prej 650 milionë dollarësh të raketave (AMRAAM) dhe pajisjeve të lidhura me Arabinë Saudite. Sipas njoftimeve të nxjerra nga deklarata e kryetarit të deparatamientit amerikane shtetëror, Pentagon ‘fuqizimi’ i Arabisë Saudite do të shërbejë për të qenë e përgatitur kundrejtë sulmeve të mundshme që mund t’i kanosen duke marrë shkasë nga rritja e sulmeve ndërkufitare që ndodhen vitin e kaluar. Negociata e së enjtes përfshin gjithashtu mbështetje për armët, pjesë rezervë dhe riparime, inxhinieri të qeverisë dhe kontraktorëve të SHBA-ve, shërbime mbështetëse teknike dhe logjistike. Njoftimi vjen pasi Riadi kërkoi të blinte 280 raketa ajrore me rreze të mesme të avancuar AIM-120C-7/C-8 (AMRAAM) dhe 596 raketa hekurudhore të raketave LAU-128 (MRL), sipas Pentagonit.

Ç’rol do të kishte mbështetja e SHBA-ve në situtën e Arabisë Saudite?

Sipas deklaratës të Pentagonit, por duke gjykuar edhe nga politika e jashtme që ndjek në vetvete SHBA, influenca përmes diplomacisë dhe negocimit është gjithmonë parësore në ideologjinë e kësaj të fundit. Këtë mund ta theksojmë edhe në deklaratën e kryetarit të deparatamentit të shtetit amerikan ku thekson se përpos sigurisë kombëtare vendin e klonsideruar mik në Lindjen e Mesme ka si synim ta rrisë nga pikëpamja politiko-ekonomike.

Deklarata e plotë:

 “Departamenti i Shtetit ka marrë një vendim për miratimin e një shitjeje të mundshme ushtarake të huaj në Mbretërinë e Arabisë Saudite të raketave të avancuara AIM-120C Ajr-Ajër me rreze të mesme veprimi (AMRAAM) dhe pajisjeve përkatëse për një kosto të vlerësuar prej 650 milionë dollarë,” një deklaratë.

Ne kemi parë një rritje të sulmeve ndërkufitare kundër Arabisë Saudite gjatë vitit të kaluar. Raketat saudite AIM-120C, të dislokuara nga avionët sauditë, kanë qenë të rëndësishme në kapjen e këtyre sulmeve që gjithashtu rrezikojnë forcat amerikane dhe mbi 70,000 qytetarë amerikanë në Mbretërinë në rrezik”, tha Departamenti i Shtetit.  Kjo shitje e propozuar do të mbështesë politikën e jashtme të SHBA-ve dhe sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara duke ndihmuar në përmirësimin e sigurisë së një vendi mik që vazhdon të jetë një forcë e rëndësishme për përparimin politik dhe ekonomik në Lindjen e Mesme”, tha Pentagoni. Shitja do të përmirësonte aftësinë e Arabisë Saudite për të përballuar kërcënimet aktuale dhe të ardhshme duke rritur rezervat e saj të raketave me rreze të mesme veprimi për avionët e saj luftarakë të përdorur për mbrojtjen e saj kombëtare.

Arabia Saudite nuk do ta ketë të vështirë të ‘thithë’ këto raketa në forcat e saj të armatosura”, tha Pentagoni, duke shtuar se shitja “nuk do të ndryshojë ekuilibrin bazë ushtarak në rajon”, deklaroi Departamenti i shtetit amerikan.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?



×

Lajmi i fundit

Zaloshnja: Himara dhe Konispoli, bashkitë e betejës rreth Censit

Zaloshnja: Himara dhe Konispoli, bashkitë e betejës rreth Censit