Partia e Lirisë: Ulen eksportet, në 4 muajt e parë të 2024 është përkeqësuar tregtia

Partia e Lirisë: Ulen eksportet, në 4 muajt e parë të 2024 është përkeqësuar tregtia

Petraq Milo

Në analizë të treguesve të tregtisë së jashme eksporteve dhe Importeve për 2023 dhe 4 muajt e 2024, Partia e Lirisë thotë se Shqipëria po përkeqëson treguesit e ecurisë ekonomike.

Sekretari për Çështjet Ekonomike  Petraq Milo veçoi përfitimet e strategjisë me 5 prioritete të PL për kthimin e vendit në fuqi eksportuese. 

"Shqipëria në vitin 2023 eksportoi më pak drithëra, minerale, çimento, gurë, lëkurë, produkte bujqësore. Ecuria e treguesve të tregtisë së jashtme në 4-mujorin e parë të vitit 2024, tregon vazhdimisë në përkeqësimin e këtyre treguesve. Partia e Lirisë, ka përcaktuar dhe një strategji të qartë për rritjen e eksporteve, dhe kthimin e Shqipërisë në fuqi eksportuese. Duke mbështetur në radhë të parë fermerët, për rritjen e prodhimeve të tyre bujqësore dhe blegtorale. Për rritjen e pordhimit të energjisë duke liberalizuar dhënien e liçensave për energji solare, energjinë e erës, energjitë e tjera të rinovueshme. Njëkohësisht, mbështetjen e energjisë përpunuese, por mos të harrojmë krijimin e zonave të lira ekonomike, të cilat janë një nga faktorët kryesorë të rritjes së eksporteve në rajon",-wshtw shprehur Milo. 

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Rezultatet e Censit/ Karamelo: E papranueshme! Arben Llalla: Minoriteti grek ka dal pak se ikin jashtë dhe nuk shumohen si shqiptarët

Rezultatet e Censit/ Karamelo: E papranueshme! Arben Llalla: Minoriteti grek ka dal pak se ikin jashtë dhe nuk shumohen si shqiptarët