Partitë populiste pësojnë humbjen e befasishme në zgjedhjet holandeze të BE

Rezultatet zyrtare do të mbërrijnë vetëm të dielën, por sondazhet dalëse të lëshuara në Holandë shënojnë një shifër absolutisht të papritur.

Partia Laburiste e komisionerit të BE, Frans Timmermans fitoi në zgjedhjet holandeze për Parlamentin Evropian, duke mundur lehtë një sfidant euroskeptik i cili kishte qenë në krye të sondazheve.

Kandidati kryesor socialdemokrat për të kryesuar Komisionin e BE, z. Timmermans nxiti partinë e tij pro-evropiane në një fitore, duke marrë më shumë se 18 përqind të votave.

Në vendin e dytë janë liberalët e Kryeministrit Mark Rutte (me 15%), të cilët humbasin parësinë e tyre, por shmangin parakalimin e frikësuar të populistëve të krahut të djathtë të Thierry Baudet. Forumi Demokratik arrin në 11%: rezultat i shkëlqyer, duke pasur parasysh se deri tre vjet më parë partia nuk ekzistonte, por një hap prapa kundrejt parashikimeve dhe zgjedhjeve provinciale të marsit (ajo erdhi e para). Partia konservatore gjithashtu është zënë nga Kristian Demokratët (13%). Të Gjelbërt ishin duke synuar për podium, por sipas sondazheve dalëse ata do të duhet të vendosen për vendin e pestë (10%). Partia e Lirisë e Geert Wilders bie në 4% (1 vend).

A.AG/Shqiptarja.com
Komento

Komente

  • Drejtësia po vjen: 25/05/2019 10:51

    VDIQ EDHE SHPRESA E FUNDIT TRADHËTARËVE SHQIPTAR,,Tani do e shikoni lurashin edhe më tè tërbuar akoma,,PO NGUSHTOHET LAKU

    Përgjigju
  • Lulushi: 25/05/2019 10:23

    Urime lul tradhëtari !

    Përgjigju