Pas 20 viteve në emigracion, bashkëthemeluesi i talebanëve pritet si hero në Afganistan

Është pritur si hero në Afganistan, bashkëthemeluesi i talebanëve pas 20 vitesh në emigrim. Mediat e huaja kanë postuar një video ku duket momenti i mbërritjes së tij në Afganistan dhe pritja që i bëhet me brohoritma nga vendasit në drejtim të autokolonës së tij.

Pamjet tregojnë momentet kur Mullah Abdul Ghani Baradar arrin në Kandahar, vendlindjen e talebanëve dhe në rrugët e qytetit ata u pritën me brohoritje për triumfin e tyre.

Kreu i zyrës politike të talebanëve, tani pritet të bëhet udhëheqësi i ardhshëm i vendit, pas rënies së regjimit të mëparshëm.
53-vjeçari kishte shërbyer si nënkryetar nën drejtimin e ish-shefit Mullah Mohammed Omar, mbështetja e të cilit për udhëheqësin e Al-Kaedës Osama bin Laden çoi në pushtimin e Afganistanit pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit.

 


Lajmi kryesor:

Afganistan/ Talebanët harrojnë thirrjet për paqe, vrasin 2 persona në Jalalabad, godasin njerëzit me kamxhik! SHBA: S'mund të sigurojmë kalim të sigurt në aeroport


  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Kini kujdes me historinë e dashurisë tuaj, parashikimi i yjeve për ditën e sotme