Pas 53-vitesh vjen në Romë/ Me trofeun e mbretit të Europës, kampionët mbërrijnë në Itali, i pret një ditë e gjatë festimesh

Kampionët e Evropës kanë mbërritur në Itali, duke sjellë në Romë pas 53 vitesh trofeun e mbretit të Europës.  Fluturimi i ardhur nga Londra zbarkoi në aeroportin Fiumicino disa minuta pas orës 6 të hënën në mëngjes, duke sjellë në Atdhe heronjtë e kombit italian.

'Azzurrët' mbërritën në Romë pas triumfit të mbrëmshëm në Wembley, në finale kundër Anglisë. Në pritje të ekipit kombëtar, në zonën e mbërritjeve, ishte plot me tifozë që sicc duket e kishin gdhirë këtë natë.

Kur Mancini dhe Chiellini u shfaqën në majë të shkallëve të avionit në Fiumicino, një zhurmë shpërtheu midis operatorëve që u mblodhën nën aeroplan me duartrokitje dhe brohoritje. Bonucci këndoi "Ne jemi kampionët e Evropës". Por nuk mungojnë fotot suvenire dhe falënderim për të gjithë Azzurrët, të cilët u shfaqën entuziastë dhe të prekur.

Për t'i mirëpritur një banderolë e madhe e Aeroportit të Romës me fjalët «Grazie azzurri». Lojtarët dhe stafi u morën nga avioni dhe hipën në autobus, i cili më pas u largua nga aeroporti romak në 6.30 në mëngjes, në drejtim të hotelit.

Nga një distancë mund të dëgjoje jehonat e borive të qindra tifozëve që ishin në zonën e mbërritjeve.  Atëherë të kaltrit arritën në hotel, ku Chiellini, i cili zbriti nga autobusi me një kurorë në kokë dhe tundte kupën, dhe shokët e tij të ekipit ishin një grup i madh i tifozëve.

Sot ekipi kombëtar pritet në Quirinale në orën 17 të pritet nga Presidenti i Republikës Sergio Mattarella, i pranishëm dje në stadiumin London Ëembley për finalen e Kampionatit Evropian, dhe në 18:30 nga Kryeministri Mario Draghi në Palazzo Chigi.

1626076113_1626074878AFP9ET6DZkCxU32702029559453E0656x492CorriereWebSezioni.jpg

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Budapesti flet spanjisht, Sevilla fiton Europa League! 120 minuta, 2 gola dhe 7 penallti në finalen kundër Romës

VIDEO/ Budapesti flet spanjisht, Sevilla fiton Europa League! 120 minuta, 2 gola dhe 7 penallti në finalen kundër Romës