Pas BE edhe SHBA, vendos sanksione kundër Bjellorusisë për incidentin me avionin e pasagjerëve

Pas sanksioneve të BE dhe bllokimit të fluturimeve ajrore nga vendet evropiane për Bjellorusinë, ditën e sotme edhe Shtetet e Bashkuara do të godasin me masa ndëshkimore regjimin e Presidentit autoritar të Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko.

Javën e kaluar Bjellorusia e detyroi një avion pasagjerësh të kompanisë Ryanair të ndryshonte itinerarin dhe të ulej në Minsk, pas një skenari të sajuar se kishte bombë në bord, me qëllimin e vetëm arrestimin   e një gazetari që njihet si kritik i regjimit.

Zëdhënësja Jen Psaki bëri thirrje për “hetime të mirëfillta lidhur me ngjarjet e 23 majit” të cilat i cilësoi si një “goditje e drejtpërdrejtë ndaj normave ndërkombëtare”. Psaki theksoi se Shtëpia e Bardhë njoftoi se po bashkëpunon me Bashkimin Evropian për një listë sanksionesh të shenjestruara tek figura kyçe të regjimit bjellorus.

E ndërkohë që përgatiten sanksionet e reja më 3 qershor hyjnë në zbatim sanksionet ekonomike që njoftoi Uashingtoni në prill kundër disa ndërmarrjeve shtetërore bjelloruse, të vendosura si rezultat i shtypjes me dhunë të protestave pro-demokracisë nga autoritetet bjelloruse.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Ish-deputeti Ligor Karamelo për Report Tv: Çështja çame nuk ekziston! Meta po bllokon çështjen e detit për interesat e tij personale