Pas bisedimeve me BE-në, Gjermania hedh poshtë 'planin e pasuksesshëm' për legalizimin e kanabisit

Qeveria e koalicionit gjerman, e cila prej kohësh po planifikon legalizimin e kanabisit miratoi para pak ditësh një dokument me udhëzime, të nënshkruar nga një komision i posaçëm i ngarkuar për rishkrimin e rregullave që rregullojnë tregun e drogave të lehta. Dokumenti i referuar Komisionit Evropian nuk u pranua dhe u hodh poshtë.

Plani i legalizimit përmbante risi të mëdha nga pikëpamja legjislative, pasi përfshinte posedimin e ligjshëm të kanabisit deri në 30 gram për të rriturit për përdorim personal dhe shitjen në dyqanet dhe farmacitë e licencuara.

Plani iu dorëzua Komisionit Evropian për të kontrolluar nëse ishte në përputhje me traktatet e BE-së dhe pas bisedimeve, Gjermania hodhi poshtë idenë e legalizimit.

Duke qenë se përdorimi i kanabisit për qëllime medicinale është akoma një temë që nxit shumë debat, BE hodhi poshtë idenë  e legalizimit me argumentin se nga studimet e shumta të bëra, ka rezultuar se peronat që përdorin kanabisin për qëllime mjekësore të bëhen të varur, gjithashtu legalizimit do i linte shteg përdoruesve të rinj.

Plani gjerman "i pasuksesshëm" do të ndihmonte në mbrojtjen e shëndetit të të rinjve, sepse ndalimi i kanabisit nuk kishte pasur asnjë sukses të dukshëm vitet e fundit dhe për këtë shkak politika e drogës duhet të ndryshohet, pasi  konsumimi i kanabisit është rritur.Vitin e kaluar 4 milionë njerëz përdorën kanabis në Gjermani. Në grupmoshën nga 18 deri në 24 vjeç, 25% e përdorin atë, shpjegoi ministri gjerman i Shëndetësisë.

Ai tha se qeveria do të konsideronte një kufizim të mundshëm në fuqinë maksimale të produkteve të kanabisit që u shiten të rriturve nën 21 vjeçGjithashtu marrëveshja e Shengenit përcakton rregulla që detyrojnë përdoruesit e kanabisit për qëllime mjekësore të marrin një certifikatë përpara se të udhëtojnë në një vend tjetër.

Pse tani?

Plani i ri vjen pasi qeveria gjermane rishikoi planet e saj fillestare për legalizimin e kanabisit nga tetori i vitit të kaluar. Fillimisht, qeveria planifikoi të lejonte shitjen e kanabisit për të rriturit në dyqane të specializuara. Për momentin, kjo është përjashtuar pasi plani u prit me shqetësime nga Komisioni Evropian.

Disa vende kanë legalizuar përdorimin e kufizuar të kanabisit medicinal. Kanadaja dhe Uruguai gjithashtu kanë legalizuar kanabisin rekreativ.

Në SHBA, 37 shtete dhe Uashington DC kanë legalizuar kanabisin mjekësor, ndërsa 19 shtete e kanë miratuar atë për përdorim rekreativ. Kjo përfaqëson mbi 40% të popullsisë së SHBA.an se kush do të kualifikohej për amnisti.

Kanabisi në Evropë

Holandë: Që nga viti 1976 autoritetet kanë toleruar përdorimin e kanabisit në kafene, por në shoqërinë e gjerë droga mbetet e paligjshme. Të rriturit mund të blejnë deri në 5 gram në ditë në kafenetë dhe atje tymi. Kultivimi komercial ose tregtimi i kanabisit është i paligjshëm.

Zvicra: Shteti ka dekriminalizuar posedimin e sasive të vogla të kanabisit të butë (nën 1% THC) për përdorim personal. Kanabisi medicinal është i ligjshëm dhe mund të përshkruhet nga mjekët.

Itali: Posedimi i 1.5 g ose më pak për përdorim personal tolerohet, dhe kanabisi medicinal është i ligjshëm, por kanabisi rekreativ mbetet i paligjshëm.

Francë: I gjithë përdorimi i kanabisit është i paligjshëm; testet e para të kanabisit medicinal filluan vitin e kaluar.

Portugali: Në vitin 2001 shteti dekriminalizoi përdorimin personal të nivelit të ulët të të gjitha drogave të paligjshme; tregtia me kanabis mbetet e paligjshme, por kanabisi medicinal është i ligjshëm.

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Meta në Roskovec synon të nxisë dhunë! Merr varenë e godet shtyllën e hekurit, bën thirrje: Edhe armët duhen marrë për të mbrojtur këta kalamaj! Mua këtu më keni me kallash në dorë

Meta në Roskovec synon të nxisë dhunë! Merr varenë e godet shtyllën e hekurit, bën thirrje: Edhe armët duhen marrë për të mbrojtur këta kalamaj! Mua këtu më keni me kallash në dorë