Pas Cosa Nostra-s, radhën e ka Ndragheta! Policia italiane arreston 56 anëtarë të mafias famëkeqe, sekuestrohen 250 milionë euro pasuri

Pas Cosa Nostra-s, radhën e ka Ndragheta! Policia italiane arreston 56 anëtarë të mafias famëkeqe, sekuestrohen 250 milionë euro pasuri

Foto ilustruese

Pas goditjes së mafias ‘Cosa Nostra’ lideri i së cilës u arrestua ditë më parë, policia italiane ditën e sotme ka arrestuar 56 persona në të gjithë vendin të akuzuar për lidhje me mafian italiane ‘Ndragheta’. Në total u sekuestruan 250 milionë euro pasuri që dyshohet se vinte nga aktiviteti kriminal. Akuzat që rëndojnë ndaj të arrestuarve, janë zhvatje, rrëmbim, trafik armësh, korrupsion dhe mashtrim.

Autoritetet italiane teksa u shprehën për operacionin, thanë se shuma e madhe e aseteve të sekuestruara konfirmojnë fuqinë ekonomike të klanit Ndragheta që u godit ditën e sotme.

Operacioni i policisë vjen vetëm një javë pasi një nga të arratisurit më të kërkuar në Itali, bosi famëkeq i mafias siciliane Matteo Messina Denaro, u arrestua në Palermo.

Klani 'Ndrangheta i ka rrënjët në rajonin jugor të Kalabrisë, por tani është përhapur në të gjithë gadishullin dhe në pjesën tjetër të kontinentit. Kjo organizatë është e përfshirë në kontrabandën e drogës në Evropë, duke mbajtur lidhje të forta me kartelet e Amerikës së Jugut.

B.V/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Luizi me strategji pas daljes së Kiarës: Po bëja sikur po flija! Ja çfarë dëgjoi fshehurazi nga biseda e Oltës dhe Qetësorit

Luizi me strategji pas daljes së Kiarës: Po bëja sikur po flija! Ja çfarë dëgjoi fshehurazi nga biseda e Oltës dhe Qetësorit