Pas dy vitesh të pezulluara, Donlad Trump i mundësohet rikthimi i llogarive në Facebook dhe Instagram

Pas dy vitesh të pezulluara, Donlad Trump i mundësohet rikthimi i llogarive në Facebook dhe Instagram

Donald Trump

Donald Trumpit do t’i mundësohet kthimi i llogarive në Facebook dhe Instagram.

Kompania “Meta” njoftoi të mërkurën se do të rivendosë llogaritë e ish-presidentit amerikan në javët e ardhshme, pas një pezullimi dy-vjeçar pas trazirave vdekjeprurëse të Capitol Hill më 6 janar 2021.

Rivendosja e llogarive të tij mund t'i japë një shtysë Trumpit, i cili njoftoi në nëntor vendosi të kandidojë sërish për Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024. Ai ka 34 milionë ndjekës në Facebook dhe 23 milionë në Instagram, platforma që janë mjete kyçe për fushatën elektorale dhe mbledhjen e fondeve.

Llogaria e Trump në Twitter u rikthye në nëntor nga pronari i ri Elon Musk, megjithëse Trump nuk ka postuar ende atje.

Mbrojtësit e fjalës së lirë thonë se është e përshtatshme që publiku të ketë akses në mesazhet e kandidatëve politikë, por kritikët e Metës kanë akuzuar kompaninë për politika të dobëta drejtimi.

Lajmi për rikthimin e llogarive të Donald Trump u kritikua shpejt nga demokratët dhe disa organizata aktiviste, të cilat shprehën shqetësimin se ish-presidenti mund të përdorte sërish platformën për të përsëritur pretendimet e rreme se ai fitoi zgjedhjet e vitit 2020.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit