Pas SHBA-së dhe Britanisë, shtete të tjera po tërheqin qytetarët dhe stafin diplomatik nga Sudani

Krah vendeve që kanë evakuuar diplomatët dhe qytetarët nga kryeqyteti i Sudanit, u shtuan edhe Franca, Gjermania, Italia, Kanadaja dhe Turqia.

Ndërkohë që luftimet e ashpra vazhdojnë të përshkallëzohen në Khartoum, duke shkaktuar panik dhe viktima, shtetet kanë nisur lëvizjet për të tërhequr nga Sudani qytetarët dhe diplomatët e tyre.

SHBA dhe Britania e Madhe njoftuan dje se kishin përfunduar procedurat për të kthyer në atdhe diplomatët nga Sudani.Ndërsa sot Franca, Gjermania, Italia dhe Spanja gjithashtu kanë njoftuar evakuimin e diplomatëve dhe shtetasve të tjerë.

Ambasada e SHBA në Khartoum tani është e mbyllur dhe përfaqësuesit diplomatikë të Mbretërisë së Bashkuar janë tërhequr nga baza e ambasadës.

Presidenti francez Emmanuel Macron konfirmoi se një aeroplan kishte mbërritur në Xhibuti me qytetarë francezë duke e çuar numrin e njerëzve të evakuuar deri më tani në 388.Ndërsa një pjesë e vogël qytetarësh holandezë u larguan gjithashtu nga Khartoum në aeroplanin francez për në Holandë.

Po ashtu ushtria gjermane tha se i pari nga tre avionët ishte nisur nga Sudani, me destinacion Jordaninë, me 101 persona në bord.Italia dhe Spanja kanë evakuuar qytetarët shtetas nga Argjentina, Kolumbia, Irlanda, Portugalia, Polonia, Meksika, Venezuela dhe Sudani.Ndërsa kryeministri kanadez Justin Trudeau tha se qeveria e tij kishte evakuuar stafin e saj diplomatik.

Ndërsa Turqia që është një lojtare kyç në Sudan filloi përpjekjet e evakuimit me rrugë nga qyteti jugor Ëad Medani këtë të diele.

Së fundmi ka pasur thirrje të dëshpëruara për ndihmë nga shumë studentë të huaj nga Afrika, Azia dhe Lindja e Mesme të cilët janë gjithashtu të bllokuar në Khartoum, një qytet me rreth gjashtë milionë banorë.Një shoqatë studentore nigeriane në Sudan i bëri thirrje qeverisë së saj të kryejë një "mision të menjëhershëm shpëtimi", duke thënë se shumë studentë kishin zgjedhur të iknin.

OKB-ja gjithashtu ka paralajmëruar se deri në 20,000 njerëz kryesisht gra dhe fëmijë kanë ikur nga Sudani për të kërkuar siguri në Çad, përtej kufirit nga Darfuri.

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

U dhunua në ish-Bllok në Tiranë, del nga koma pas 16 ditësh avokati Sokol Mëngjesi

U dhunua në ish-Bllok në Tiranë, del nga koma pas 16 ditësh avokati Sokol Mëngjesi