Pas Spanjës, SHBA-së dhe Mbretërisë së Bashkuar, konfirmohet rasti i parë i Lisë së majmunit në Itali

Pas Spanjës, SHBA-së dhe Mbretërisë së Bashkuar, konfirmohet rasti i parë i Lisë së majmunit në Itali

Laboratori infektiv në Spitalin Spallanzani në Romë

Është konfirmuar rasti i parë i Lisë së Majmunit në Itali pasi në spitalin Spallanzani në Romë një burrë i kthyer nga Ishujt Kanarie shfaqi simtomat e virusit.

“ISS ka ngritur një task-forcë të përbërë nga ekspertë të sektorit dhe ka kontaktuar rrjetet e qendrave të infeksioneve seksualisht të transmetueshme me qëllim monitorimin e vazhdueshëm të situatës kombëtare”.kështu është shprehur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë në lidhje me rastet e lisë së majmunëve. 

“Ministria e Shëndetësisë po monitoron nga afër rastet e lisë së majmunëve të raportuara në Itali. Instituti i Lartë i Shëndetësisë (ISS) ka aktivizuar gjithashtu një grup pune për të ndjekur evolucionin e situatës”, tha për ANSA Anna Teresa Palamara, e cila drejton Departamentin e Sëmundjeve Infektive të ISS. "

Spitali sqaron se pacienti momentalisht ndodhet i shtruar i izoluar në kushte të rregullta dhe po vijojnë hetimet epidemiologjike dhe gjurmimet e kontaktit. Dy raste të tjera të dyshuara të lisë së majmunëve po hetohen nga mjekët në spitalin e Spallanzanit. Këtë e ka bërë të ditur vetë spitali, duke nënvizuar se për momentin tre rastet e konstatuara dhe rastet e tjera të ndodhura në vendet e tjera të Europës dhe në Amerikën e Veriut, nuk tregojnë shenja serioze klinike.TRANSMETIMI I VIRUSIT.

Transmetimi i virusit

Sipas Spitalit Spallanzani transmetimi "mund të ndodhë përmes pikave të pështymës dhe kontaktit me me lëngje biologjike të infektuara". 

Organizata Botërore e Shëndetësisë vazhdon të monitorojë nga afër situatën që ndryshon me shpejtësi. Kështu ka deklaruar vetë OBSH-ja në lidhje me rastet e raportuara me lisë së majmunëve, duke filluar nga fillimi i majit, në Britaninë e Madhe, Spanjë dhe SHBA. Aktualisht, OBSH nuk rekomandon asnjë kufizim në udhëtimet dhe tregtinë me MB bazuar në informacionin e disponueshëm në këtë kohë. Autoritetet shëndetësore të Massachusetts gjithashtu konfirmoi një rast të lisë së majmunit në një burrë i cili kohët e fundit udhëtoi në Kanada pasi Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) raportuan se po monitoronin përhapjen e mundshme të kësaj sëmundjeje virale të rrallë, por potencialisht serioze.

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

33-vjetori i PS-së, senatorë dhe themelues flasin për Report Tv: Partia Socialiste ka rritur prestigjin ndërkombëtar të Shqipërisë!

33-vjetori i PS-së, senatorë dhe themelues flasin për Report Tv: Partia Socialiste ka rritur prestigjin ndërkombëtar të Shqipërisë!