Pas tornados që i mori jetën 26 personave, Misisipi mund të përballet me mot të ashpër

Shteti amerikan i Misisipit mund të përballet me një mot të ashpër pas tornadove që u morën jetën 26 personave. Mediat raportojnë se mijëra njerëz janë zhvendosur pas tornadove që shpërthyen në Misisipi dhe Alabama fundjavën që lamë pas.

Presidenti Joe Biden ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme dhe ka vendosur burime federale për të ndihmuar me shpëtimin dhe reagimin në disa nga qytetet më të goditura. Në pamjet e publikuara nga mediat dhe rrjetet sociale duken pemët që janë shkulur, kamionët të përmbysur  dhe linjat e energjisë të rrëzuara nga furia goditëse e e tornados, i  klasifikuar nga ekspertët si “i dhunshëm”.

Personat e prekur nga fatkeqësia natyrore u shfaqën gjithashtu duke ecur të tronditur dhe trullosur duke ecur përmes shkatërrimeve të lëna nga tornadoja. 

Ndërkaq vullnetarë të shumtë të mbërritur nga Arkansas, Luiziana dhe Tenesi fqinjë, janë angazhuar në operacionin e pastrimit. Por shkatërrimi është aq i madh sa grupet e angazhuara në terren e kanë të vështirë nga t’ia nisin. Ekuipazhet po punojnë për të hequr pemët e thyera që kanë bllokuar dhe rrëzuan linjat e energjisë elektrike, duke lënë me mijëra njerëz pa energji që nga e premtja.

Strukturat shetëtrore kanë ngritur stacione jashtë disa prej ndërtesave të pakta që ende janë pjesërisht në këmbë, ku njerëzit mund të marrin ujë dhe ushqim.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit