Pasi e vrau e groposi lakuriq në varrin që hapi vet, burg përjetë shqiptarit në Itali, mbrohet para gjykatës: Më përshkruat si përbindësh

Vendi ku u gjet i gropozur shqiptari

46-vjeçari, Edmond Como është dënuar me ‘burgim të përjetshëm’ nga Gjykata e Assizës në Como në Itali, pasi vrau bashkëatdhëtarin e tij shqiptar Besnik Metajn në vitin 2017.

42-vjeçari u gjet lakuriq dhe i varrosur, në një pyll në zonën e Cornizzolo në territorin komunal të Eupilio. Bashkëpunëtori i tij Arjan Dekaj, i akuzuar për të njëjtin krim, cili zgjodhi një gjykim të shkurtuar. 

Sipas prokurores së çështjes Simona De Salvo, Metaj u vra për nga një borxh që i kishte Comos, para këto të fituara nga droga. 42-vjeçari shqiptar ishte zhdukur më 5 mars 2017 dhe u gjet i varrosur në pyjet e Eupilio më 2 prill.

"Unë jam një shpërndarës droge, po. Por unë nuk jam vrasës. Unë u përshkrova si një përbindësh, por nuk bëra asgjë. Nëse do ta kisha vrarë vërtet, së pari do të kisha siguruar familjen time që ende jeton këtu ”, u mbrojt Edmond Como në sallën e gjyqit, duke lëshuar deklarata spontane para Gjykatës së Vlerësimit të kryesuar nga Valeria Costi.

Fjalë që nuk i bindën gjyqtarët, të cilët e dënuan 46-vjeçarin me burgim të përjetshëm. Pas vrasjes, Edmond Como kishte shkuar në Shqipëri, për t’u arratisur, por u arrestua pak kohë më vonë. Brenda nëntëdhjetë ditëve pritet apeli.

M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Frrok Çupi: Amerika pikas bombën rreth Foltores