Koronavirusi/ Prodhuesit e naftës bien dakord të ulin prodhimin për 1/5, OPEC: 10 milion fuçi më pak në ditë

Prodhuesit dhe aleatët e OPEC kanë rënë dakord të shkurtojnë prodhimin për më shumë se një të pestën për të kundërshtuar rënien e kërkesës për shkak të bllokimeve të bëra për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Grupi tha se do të shkurtojë prodhimin në maj dhe qershor me 10 milion fuçi për të ndihmuar në rritjen e çmimeve. Shkurtimet më pas do të lehtësohen gradualisht përsëri në gjashtë milion fuçi midis Janarit 2021 deri në prill 2022.

OPEC +, i përbërë nga prodhuesit dhe aleatët e OPEC-ut përfshirë Rusinë, arriti në këtë vendim pas bisedimeve të zhvilluara këtë të enjte përmes video-konferencës. Bisedimet u ndërlikuan nga mosmarrëveshjet midis Rusisë dhe Arabisë Saudite.

Grupi dhe aleatët e tij ranë dakord të shkurtojnë 10 milion fuçi në ditë ose 10% të furnizimeve globale. 5 milion fuçi të tjera pritet të ndërpriten nga vendet e tjera.

Çmimet e naftës ranë në mars pasi vendet e OPEC + nuk arritën të bien dakord për shkurtimet. Pas mbledhjes së marsit, Arabia Saudite dhe Rusia u përpoqën të rritin prodhimin në mënyrë që të ruanin pjesën e tregut mes rënies së kërkesës globale.

Kjo, së bashku me rënien e kërkesës për naftë në mes të pandemisë koronavirus, do çonte në rënien më të madhe të çmimeve të e naftës deri në fund të marsit, në këto 18-vjet.

Javën e kaluar, çmimet u rritën 20% pasi Presidenti amerikan Donald Trump tha se ai priste që Arabia Saudite dhe Rusia të përfundonin grindjen e tyre.

Bisedimet e së enjtes do të pasohen nga një thirrje konferencë të Premten midis ministrave të energjisë nga vendet e G20. Kirill Dmitriev, kreu i fondit të pasurisë së Rusisë dhe një nga negociatorët kryesorë të naftës në Moskë i tha Reuters: "Ne presim që prodhuesit e tjerë jashtë klubit OPEC + të bashkohen me masat, të cilat mund të ndodhin nesër gjatë G20".

SHBA nuk është zotuar të bëjë ulje edhe pse tha që prodhimi i saj i naftës po zvogëlohej gradualisht gjithsesi për shkak të rënies së çmimeve të naftës. Presidenti Donald Trump kishte paralajmëruar Arabinë Saudite që SHBA do të vendosë sanksione nëse nuk e ndërpret prodhimin e naftës.

  • Sondazhi i ditës:

    A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke konfirmuar Lulzim Bashën në krye të PD-së?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Logjika e Bashës në 2019 e bën humbës në zgjedhjet brenda PD-së, shumica ka qene kundër tij