Pastiçe me mish të grirë dhe beshamel nga zonja Albana

Pastiçe me mish të grirë dhe beshamel

Përbërësit:

 • 1 pako makarona
 • 5 lgj djathë kaçkavall i butë
 • 800 gr mish i grirë
 • 4 lgj vaj ulliri
 • 1 qepë e vogël
 • 1 karrotë
 • 5 feta proshutë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 gjethe dafine
 • 1 shkop kanelle
 • 5 gozhdë karafil
 • 1 domate
 • 2 lgj salcë e koncentruar
 • 1 fk verë e kuqe
 • Kripë, piper

 Beshameli:

 • 250 ml qumësht
 • 6 lgj niseshte
 • 2 lgj gjalpë
 • 2 vezë
 • Arrë moskat
 • Djathë i grirë

Përgatitja:

Vendosim në një tenxhere ujë me kripë dhe 1 lugë vaj ulliri. Ziejmë makaronat 2-3 minuta më pak se zierja e përcaktuar në paketim.

Në një tigan me vaj ulliri kaurdisim mishin e grirë së bashku me qepën e grirë imët, karrotën e prerë hollë dhe hudhrën e shtypur. Pas 3-4 minutash e shuajmë kaurdisjen me verë dhe sapo të avullojë alkooli shtojmë salcën e domates dhe një kokërr domate ku kemi vendosur gozhdët e karafilit dhe proshutën. Ndërkohë përgatisim beshamelin. Qumështin e ftohtë e përziejmë me niseshten dhe e vendosim në proces termik, shtojmë gjalpin dhe vezët më pas. Rregullojmë shijen me kripë, arrë moskat dhe djathë të grirë kaçkavall.

Përziejmë makaronat me kimën e përgatitur dhe një pjesë të beshamelit. E hedhim të gjithë masën në një tavë, e nivelojmë me lugë dhe në fund bëjmë një shtresë të hollë në sipërfaqe me beshamel. E spërkasim pastiçen me djathë të grirë kaçkavall dhe e vendosim të piqet në furrë të nxehtë në 200 gradë Celsius për 45 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Pengesat për ndërtesën më të madhe europiane me printim 3D

Pengesat për ndërtesën më të madhe europiane me printim 3D