Patos/ Digjet që prej ditës së djeshme fusha e mbetjeve urbane në Zharrëz! Ambientalisti: Zgjidhja e vetme groposja në dhé

PATOS- Prej dy ditësh, banorët e Patosit janë nën pushtetin e një tymi të dendur. Një zjarr në një kodër me ullinj ka depërtuar deri në fushën e mbetjeve duke e bërë shumë serioze situatën, kjo pasi shuarja e flakëve duket e pamundur.

Kryetari i Shoqatës për mjedisin në Zharrë, njëherazi ambientalist, Qani Rredhi thotë se e vetja rrugë zgjidhjeje është groposja në dhe e mbeturinave.

“Ne mbrëmë banorët e kanë përjetuar keq, kanë qenë nën pushtetin e një tymi, tymi ka qenë rrafsh me tymin, po punohet për shuarjen e zjarrit, por janë pa rezultat, i bëj thirrje Bashkisë së Patosit që të veprojë si Bashkia e Fierit, që t’i groposë plehrat me dhe se zjarrfikësja është e pamundur, vetëm me izolim me dhe, rrugë tjetër nuk ka. Ne jemi një fshat shumë i ndodur nga gazrat, na duhet dhe një tym, ishte dje kryetarja e Bashkisë, u bë pjesë e shqetësimit", tha ai. 

Kjo nuk është hera e parë që Fieri përjeton një situatë të tillë si pasojë e zjarreve. Më herët, u përfshinë nga flakët disa vatra në fushën e mbetjeve që "mbytën" qytetin me tym prej 5 ditësh duke shkarkuar një emergjencë mjedisore. Kryebashkiaku i Fierit, Armando Subashi tha se nuk më depozitim mbetjesh në fusha, por do të transportohen në incenerator.

 

B.K./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vaksina e gripit dhe ajo e COVID mund të bëhen në një kohë, mjekja: Grupet e riskut duhet ta kryejnë vaksinën e gripit