Paul Pogba mbyll karrierën, pezullohet për 4 vite nga futbolli

Paul Pogba mbyll karrierën, pezullohet për 4 vite nga futbolli

Paul Pogba

Paul Pogba, mesfushori francez i Juventusit është dënuar me 4 vite pezullim nga çdo aktivitet sportiv pasi rezultoi pozitiv me doping. Kërkesa e Prokurorisë Antidoping u pranua pasi futbollisti rezultoi pozitiv për testosteron pas ndeshjes Udinese - Juventus më 20 gusht 2023. Ndeshje në të cilën mesfushori nuk mori minuta, duke qëndruar në stol deri në fërshëllimën e fundit; një detaj thelbësor që shmang dëmtimin e mëtejshëm të skuadrës

Gati 31 vjeç (do të mbushë më 15 mars), karriera e francezit duket e destinuar të përfundojë këtu. Prokuroria nuk e besoi versionin e mbrojtjes për marrjen aksidentale të substancës. Pika kyçe për avokatët e Pogba, të cilët kishin refuzuar marrëveshjen për pranimin e fajësisë.

Kundër-analiza e mëvonshme konfirmoi rezultatin e gjetjeve të para dhe gjurmët e testosteronit që e futën në telashe. Për Pogba dënimi është fatal, duke pasur parasysh periudhën e gjatë të pezullimit që po përballet në karrierën e tij.

Me 31 vite mbi super dhe katër vite pezullim, duket se Pogba i ka dhënë fund karrierës në fushën e lojës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:25
Pogba reagon pas pezullimit 4-vjeçar: Jam i tronditur, s'kam mashtruar kurrë


Pas skualifikimit katër vjeçar të dhënë nga Gjykata Kombëtare Anti-Doping pas testit pozitiv të testosteronit të gjetur më 20 gushtin e kaluar pas ndeshjes Udinese- Juventus, Paul Pogba shkoi në mediat sociale për të komentuar vendimin. Mesfushori francez shprehu gjithë hidhërimin dhe bëri thirrjen e tij.

"Sot u informova për vendimin e Gjykatës Kombëtare Antidoping dhe besoj se vendimi është i gabuar. Jam i trishtuar, i tronditur dhe i zemëruar sepse gjithçka kam ndërtuar në karrierën time si lojtar profesionist, më është hequr.

Kur të jem i lirë nga kufizimet ligjore, e gjithë historia do të bëhet e qartë, por kurrë nuk kam marrë me vetëdije apo qëllimisht ndonjë suplement që shkel rregullat antidoping.

Si profesionist unë kurrë nuk do të bëja asgjë për të përmirësuar performancën time duke përdorur substanca të ndaluara dhe kurrë nuk kam mashtruar sportistët dhe mbështetësit e tjerë të ndonjë prej skuadrave me të cilat kam luajtur ose jam përballur. Pas vendimit të shpallur sot do të apeloj në Gjykatën e Arbitrazhit për Sport", njofton Pogba.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë