PD kërkon heqje të mandatit të Xhaçkës, të premten mblidhet Këshilli i Mandateve, e pranishme dhe Xhaçka për raportim

PD kërkon heqje të mandatit të Xhaçkës, të premten mblidhet Këshilli i Mandateve, e pranishme dhe Xhaçka për raportim

TIRANË- Këshilli i Mandateve në Kuvendin e Shqipërisë do të mblidhet sërish të premten ora 13:00 për të shqyrtuar kërkesën e grupit të Partisë Demokratike për heqjen e mandatit të deputetes Olta Xhaçka, pasi akuzohet se ka konflikt interesi përmes bashkëshortit të saj si investitor strategjik.

Gazetari i Report Tv, Ermal Qori raporton se e pranishme do të jetë edhe vetë ministrja Xhaçka për raportim.

Vendimi është marrë pasi kërkesës së 5 deputetëve demokrat. Kujtojmë që 14 deputetë të PD kanë kërkuar dërgimin në Gjykatën Kushtetuese të mandatit të deputetes Olta Xhacka për shkak se ajo ka përfituar sipas tyre përmes bashkëshorti të saj, statusin e investitorit strategjik, duke marrë në përdorim pasuri publike.

Dokumenti i dorëzuar nga 5 anëtarët e PD

B.K./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • REXHEP QORRI ÖEKA [ KEPI ]: 06/07/2022 11:01

    O partia wc partia anti Shqiptare pd ju meruni me salhe bajgën që është kryehajdut dhe kriminel mos u merni me xhaçkën.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Nis sot Seria A, Milani pret Udinesen e Interin luan në Lecce, Barcelona regjistron blerjet e reja për sfidën e parë

Nis sot Seria A, Milani pret Udinesen e Interin luan në Lecce, Barcelona regjistron blerjet e reja për sfidën e parë