Surpriza në PD, Komisioni i Vlerësimit të Kandidaturave për deputetë përjashton nga gara e 25 prillit, Ervin Salianjin dhe Endri Hasën

Ervin Salianji dhe Endri Hasa

Komisioni i Vlerësimit të Kandidaturave përjashton disa ish-deputetë të PD-së nga gara. Mes tyre janë ish deputeti Ervin Salianji si dhe Endri Hasa.

Burmie për Report Tv bëjnë të ditur se ka mbi 10 ish-deputetë të dalë nga zgjedhjet e 2017 të cilët janë skualifikuar nga komisioni i ngritur pranë PD-së ku ndër të tjerë janë Nada Meçorapja, Lindita Metaliaj, Romeo Gurakuqi, Xhemal Gjunkshi, Fatbardha Kadiu.

Këtë të enjte (22 tetor) Komisioni i Vlerësimit në PD përfundoi procesin e vlerësimit të emrave që u votuan nga anëtarësia. 326 emra, në të cilën mungon Salianji, do të shqyrtohen nga Kryesia e PD-së, për të përcaktuar listën finale të kandidatëve.  

Ish-deputeti Ervin Salianji është dënuar me 1 vit burg nga gjykata për akuzën e 'kallëzimit të rremë' lidhur me inskenimin e audio-përgjimit me qëllim përfshirjen e vëllait të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj në trafikun e drogës.

Në total, Komisioni i Vlerësimit në PD ka skualifikuar rreth 150 emra. Ndërkohë në fazën e dytë të përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë përmes votave nga anëtarësia u skualifikua dhe ish-deputeti Klevis Balliu në degën e Pogradecit, qarku Korçë.

Ai ka qenë një nga udhëheqësit e protestave të banorëve në zonën e Astrit në Unazën e Re në Tiranë si dhe një nga zërat më të fortë të selisë blu kundër qeverisë, por duket se demokratët nuk janë të kënaqur nga puna dhe kontributi i tij.

 

E.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Një vit nga tërmeti i 26 nëntorit, a ka ecur me ritmet e duhura procesi i rindërtimit?

Komento

Komente

 • Mondi: 23/10/2020 20:28

  Ate peshkun qe coi ne parlament le ta fus ne byth salianjin

  Përgjigju
 • PËR AKREPIN: 23/10/2020 15:22

  O AKREP PO PARTIA DEMOKRATIKE TË GJITH DRU TË SHTRËMBËR JAN SI I BËHET STIVËS ? ? ? SE MBASE TI NA I SPJEGON O AKREPI ASGON.

  Përgjigju
 • Plepi i thate: 23/10/2020 11:27

  Ngjarrje e dhime, largimi i ketij rinoshi te kalbur nga trute, do hidheroje shume griden aktore e pd-se, duhet nje shoqerues tjeter, qe grides t'i rikthehet bytheqeshja

  Përgjigju
 • Akrepi: 23/10/2020 08:59

  Pastrimi i partise nga element kriminal , apo te dishuar si te tille , eshte i domosdoshem . Ka nje thenie popullore ; Nje dru e shtrember prish gjithe barren . Ne partite politike , c'dokush kerkon te jete pjese e saj , per interesa ;, por partia , duhet te ruhet nga elementet negativ , hajdut , mashtrusa , dembela , shpifsa etj . Pastrimi i c'do partie ,- qe marrin pushtetin - duhet te jete e paster nga keqberesit , sepse shkaterrojne nje popull te gjithe .

  Përgjigju
 • Alfons: 23/10/2020 08:19

  Tani vazhdoni dhe pastrojeni listen dhe nga ish policet qe jane marre me droge dhe kriminela sic jane Emri vata ,aleks hajdari , vullnet topalli ,Boll me me hajdute.

  Përgjigju
 • asl: 23/10/2020 07:19

  Salijanin nuk e hoqi pd se donte por te detyruar sepse me vone do jepnin llogari per cdo te korruptuar,pra nuk e bene me deshire por me imponim.Besoj se ne 25 prill do shperbehet LSI dhe ne zgjedhjet e ardhshme PD.Vetem Sokol Olldashi ka qene me gjithe kuptimin e fjales demokrat,te tjeret beji silazh per lopet.

  Përgjigju
  • qiparizi: 23/10/2020 11:29

   I drejte ky arsyetim, je shume i sakte

 • Iris: 23/10/2020 01:42

  Arsyet nuk jepen,por me vjen keq qe e skualifikuan z.Romeo Gurakuqi.Ai eshte nje nga intelektualet e mirefillte dhe vjen nga nje prej familjeve me te rendesishme dhe me me influence shkodrane.

  Përgjigju
 • Toni: 22/10/2020 23:31

  Nuk jane e njejta metode per pasoje nuk mund te jepet e njejta. E zeme me pelqen metoda pd dhe jo e ps ose anasjelltas. Si te pergjigjem?

  Përgjigju
 • Kacidhe: 22/10/2020 23:20

  Hajt ne semes te gjitha keta plehra te shoqerise

  Përgjigju
 • MUUU MUUUU: 22/10/2020 22:31

  ÇUNI SHEGËS NË HAURIN E LOPËS TANI VETËM DO PËLLASI MUUUU MUUUU KUSH SHEGËS TIME JA RRRASI O SALINJAN PRASI.

  Përgjigju
  • Ehhuuu: 22/10/2020 22:46

   Per kete koment jetosh sa edhe 500 vjet.

 • Bryan: 22/10/2020 22:17

  Ka ngel PD në dorë të 1 invalidi me vrime ne koke te korruptuar si Bujar Nishani i cili eshte argat i Rames, një impotenti si Besnik Mustafaj dhe nje perversi kriminel si Genc Rruli Robt ku ti keni Sot u vulos fitorja e PS ne zgjedhjet e ardhshme

  Përgjigju
 • Thanoja: 22/10/2020 22:17

  Gjen me te mire kan bere. Se mori si shume zjarr ky kok shtrembti. Si duket do ja ket fut grida ketij

  Përgjigju
 • Kavajsi: 22/10/2020 22:02

  E kush do ti beje tani serite e reja te telenoveles "Babale"?

  Përgjigju
 • Të fala Babale: 22/10/2020 21:54

  Të qiu dhe Berti çami o Salianji, Babalja në Belgjikë ti rri aty ha fara tani plehrë..

  Përgjigju
 • Mokra: 22/10/2020 21:42

  More z.komisionere jeni me te ju apo keni roitur nga mënt e krejs,si ore nxirrni jasht liste ju,regjizorin e filmit "babale"djalin e shegës pre Dushari,dhe të preferuarin e dumbabase ,me kë të mastruboje tani Duma,pastaj Lulushi atë e kish luftëtar të vijës së parë,së bashku me atë cune e faros të slabinjës,fatkeqsi për pd-në,lulush vendos drejtësi në kryesi,futi këta të elitës shqupiste në listë,se dhe këta të komisionit,si e bënë këtë gabim,kjo është të zësh kokën me dorë(jo të madhen hë....por të ...),vallahi or lulush këta o kanë roitur o i ka blerë Rama me lekët e incenertorve.

  Përgjigju
 • labi: 22/10/2020 21:18

  Monstra e Babales dhe Hajduti i vidjove te 21 janarit. Po nuk do ikin pa la haqet e shqiptareve jo

  Përgjigju
 • A...Zh: 22/10/2020 21:13

  Bravo USA!

  Përgjigju
 • Fatosi-kosove: 22/10/2020 21:06

  Mos bre si ka mundesi qe regjisori babalja te lehet jashte listes se krimineleve, e quditshme baba i krimit udheheq listen kurse bythelepirsi salianji jasht.

  Përgjigju
 • Tirona: 22/10/2020 20:53

  Pak nga pak Basha po reformon PD

  Përgjigju
  • di te dhjes vete alfonsi jam: 23/10/2020 00:18

   rroft sali berisha reformuesi i pd

  • Endri: 22/10/2020 22:16

   Lere mos e pyet!

 • redi: 22/10/2020 20:50

  Salinji tani ka marre uraten nga shoku Luli per ti bete shoqeri babales tek shtate penxheret.

  Përgjigju
 • Beni: 22/10/2020 20:49

  E si t'ja bejme tani? Babale jo,Grida e le Salianjin,dhe parlamenti nuk ka më katunar.

  Përgjigju
  • Beçe: 24/10/2020 09:08

   Po Grida?×

Lajmi i fundit

John

VIDEO/ Pse Maradona u quajt 'Dora e zotit'?