PD paditi zyrtarë të administratës për korrupsion zgjedhor, Prokuroria e Korçës dhe SPAK e kaluan te njëra-tjetra për moskompetencë! Çështja shkon në Gjykatën e Lartë

Padia e bërë nga deputeti i Partisë Demokratike, Edmond Spaho, për nënkryetarin e Bashkisë së Pustecit dhe zyrtarë të tjerë, për korrupsion zgjedhor në procesin e zgjedhjeve të 25 prillit 2021 duket se do të gjejë zgjidhje në Gjykatën e Lartë.

Kjo pasi fillimisht i Prokuroria e Korçës që shpalli moskompetencë dhe e çoi në SPAK, ndërkohë që edhe Prokuroria e Posaçme shpalli moskompetencën e saj. SPAK tha se nuk ka korrupsion zgjedhor dhe s’është kompetencë e saj.

Report Tv ka siguruar disa prej materialeve dhe Gjykata e Korçës kërkon nga Gjykata e Lartë që çështje t’i kalojë SPAK për shkak se atje duhet hetuar.

Kujtojmëse se Spaho ka kallëzuar dy funksionarët e lartë lokalë se kishin konsumuar dy vepra penale që bazoheshin në nenin 328 dhe 245/1 bashkë me faktet dhe prova konkrete ku të kallëzuarit e tij i kishin konsumuar këto dy vepra. Sipas tij, nga ana objektive vepra penale ishte kryer nëpërmjet veprimeve aktive dhe të kundërligjshme të të paditurve. Ai i tha SPAK se vepra penale ishte kryer me dashje direkte dhe me qëllimin e posaçëm blerjen e votës për Partinë Socialiste.

K.T./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake