PD për rrugën Milot-Fier: Qeveria me projektin 1.2 miliard euro kërkon të vjedhë shqiptarët, çdo makinë që kalon do paguajë 17.4 euro

Partia Demokratike, sot ka hedhur akuza ndaj qeverisë në lidhje me një tjetër koncesion. Përmes një deklarate të bërë nga ish-deputeti, Enkelejd Alibeaj, PD tha se rruga Milot-Fier, me çmimin stratosferik 1.2 miliard euro, ka vetëm një ofertues dhe kjo është është kompania grenke Tera.

 Sipas tij, me kushtet e vendosura nga qeveria, koncesioni është një masakër financiare për qytetarët, që kërkon që çdo automjet që kalon në këtë rrugë, të paguajë të paktën 17.4 euro për një udhëtim vajtje-ardhje.

" Ka shkuar pikë për pikë siç e kemi parashikuar ne, që në shkurt, akoma pa u hapur tenderi farsë. Belinda Balluku nuk iu përgjigj atëherë pyetjes se çfarë e lidh me kompaninë greke. As sot nuk është në gjendje të shpjegojë pse vetëm kompania greke mori pjesë në tenderin që ajo dhe Edi Rama e shpallën me bujë të madhe disa javë më parë.

Me kushtet e vendosura nga qeveria në ikje, koncesioni është një masakër financiare për qytetarët. Qeveria në ikje kërkon që çdo automjet që kalon në këtë rrugë, të paguajë të paktën 17.4 euro për një udhëtim vajtje-ardhje.", thotë Alibeaj mes të tjerash.

Deklarata e PD nga Enkeljed Alibeaj:

Në zyrat e qeverisë shqiptare këto ditë po përgatitet farsa e një tjetër koncesioni, i destinuar të dështojë. Rruga Milot-Fier, me çmimin stratosferik 1.2 miliard euro, ka vetëm një ofertues dhe kjo është është kompania greke Terna. Ka shkuar pikë për pikë siç e kemi parashikuar ne, që në shkurt, akoma pa u hapur tenderi farsë. Belinda Balluku nuk iu përgjigj atëherë pyetjes se çfarë e lidh me kompaninë greke. As sot nuk është në gjendje të shpjegojë pse vetëm kompania greke mori pjesë në tenderin që ajo dhe Edi Rama e shpallën me bujë të madhe disa javë më parë.

Me kushtet e vendosura nga qeveria në ikje, koncesioni është një masakër financiare për qytetarët. Qeveria në ikje kërkon që çdo automjet që kalon në këtë rrugë, të paguajë të paktën 17.4 euro për një udhëtim vajtje-ardhje. Kjo është vjedhja më e madhe e qeverisë në ikje, e planifikuar në kulmin e pandemisë.

Kur shqiptarët ishin të tmerruar nga karantina, nga virusi i panjohur, kur mbi 100 mijë prej tyre humbën vendet e punës dhe bizneset falimentuan apo u dobësuan, Edi Rama dhe Belinda Balluku planifikuan t’i vjedhin edhe më shumë. Kostot e rrugës janë shumëfishuar për të rritur çmimin e kalimit të udhëtarëve.

17.4 euro për një udhëtim në një rrugë ku më shumë se gjysma është e ndërtuar me para publike, do të thotë vetëm nxitim për mbyllje pazari. Ky projekt korruptiv, që rëndon akoma më shumë xhepat e shqiptarëve nuk ka për të sukses! Është një aferë që ka për të dështuar.

Partia Demokratike i ka bërë thirrje  çdo kompanie të tërhiqet nga ky projekt që vjedh qytetarët në ortakëri me Edi Ramën. Ne e kemi bërë të qartë për çdokënd: Nuk do të njohim asnjë vendim të marrë nga kjo qeveri 12 muaj para zgjedhjeve, pa iu nënshtruar më parë ligjshmërisë së vendimit. Në rastin e Milot-Fier gjithçka vjen era korrupsion dhe vjedhje!

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • robi: 23/11/2020 15:30

  I nipi i kriminelit me dame Isa toska del dhe shpif. Shume shpejt do prononcohet dhe tabakhonja e shqupit e cila pe pergadit helmin e radhes per t'ja hedhur medias.

  Përgjigju
 • FATMIRI: 23/11/2020 14:27

  MEHMETI TE PUSHKATOJ GJYSHIN SE ISHIT RRAC SPIUNASH POR BERI GABIM QE SJU VRAU SI FAMILJE POR I INTERNOJ NE HOXHARE O ZAGAR PO SHKO FUTI NDONJE TE FALUR NGA XHAMIA SE VETEM PER ATE PUNE JE TI O LEGEN

  Përgjigju
 • Kajmak: 23/11/2020 13:43

  Shko mo brek salep ti endebi ke breket e gjate ta oa lara dhe bien ere perc...

  Përgjigju
 • Kacidhe: 23/11/2020 13:33

  Ja dhe miu i haleve Alibej.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

Shuhet Mirush Kabashi, Nikolla: Artist i Madh, u dha jetë veprave të mëdha artistike

Shuhet Mirush Kabashi, Nikolla: Artist i Madh, u dha jetë veprave të mëdha artistike