Peleshi për reshjet e shiut: Kuotat e lumenjve s’përbëjnë rrezik për përmbytje! Ja situata në vendin tonë

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi thotë se situata e reshjeve të shiut aktualisht nuk përbën shqetësim për vendin tonë.

Peleshi shprehet se problematikat e vetme janë në disa akse rrugore të zonës së veriut ku ka pasur rrëshqitje dherash, për të cilën po punohet për pastrimin e tyre.

"Situata e shkaktuara nga reshjet ka paraqitur probleme nga veriu në jug, por jo të përmasave shqetësuese. Sa i përket situatës në veri, ka pasur probleme në infrastrukturën rrugore, ku ka pasur rrëshqitje dherash. Në të gjthë akset ku ka pasur probleme po punohet. Furnizimi me energjike ka pasur probleme për shkak të erërave të forta, por edhe për këtë po punohet.

Kuotat e lumenjëve deri në këto momente nuk paraqesin rrezik për përmbytje edhe pse ka pasur rritje të kuotave.

Në Shkodër, ka dalë lumi Buna duke përmbytur 270 hektarë tonë. Të merren masa, paralajmërim i popullatës, ku parashikohet rrezik, evakuim dhe stresim në raste nevoje. Prioritet në këtë vit, por edhe në vazhdim duhet të jetë investimi në ujëmbledhësa.

Për menaxhimin e çdo lloj situate, janë në gadishmëri 1200 forca dhe 450 mjete, shërbimi zjarrëfikës ka 1203 forca dhe 159 mjete, 113 ambulanca dhe personel, policia 200 forca, struktura vullnetare 115 persona, si edhe mjetet ajrore 3 helikopterë.”- tha Peleshi.

Ky reagim vjen pasi prej disa ditësh, për shkak të motit të keq shirat dhe reshjet kanë shkaktuar problematika në lundrim.  Stuhia detare ka përfshirë Adriatikun e për pasojë është pezulluar lundrimi detar në Durrës, Vlorë e Shëngjin. Asnjë anije nuk lejohet të dalë nga portet, ndërsa në Durrës trageti i linjës së Barit u nis me 12 orë vonesë.

Po kështu është pezulluar lundrimi në anën tjetër të Adriatikut, ku trageti i Ankonës pritet të vijë në Durrës ditën e enjte.

Reshjet e shiut që kanë përfshirë bashkinë e Shkodrës, ku raportohet se ka dalë nga shtrati lumi Buna në Muriqan dhe Oblik dhe sipërfaqja e përmbytur është 275 hektarë. Përroi i Bogës në Malësi të Madhe ka dalë nga shtrati, duke bërë të pakalueshme rrugën e fshatit.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli