Pendohet Artan Tafani, prokurori Kreshnik Ajazi: Lëshuam 15 urdhërarreste për 2 ngjarje të vitit 2021 në Elbasan

 

Pendimi i Artan Tafanit zbuloi një sërë vrasjesh dhe ngjarje kriminale. Prokurori i Prokurorisë së Elbasanit, Kreshnik Ajazi në konferencën për median ka dhënë detajet e megaoperacionit ‘Kurrë mos harro’, i cili përfundoi në orët e para të ditës së sotme, 28 shtator 2023.

Ajazi tha se prokuroria disponon prova të mjaftueshme dhe mekanizmin e dy ngjarjeve të rënda në Elbasan të vitit 2021 për të cilat më 27 shtator 2023 janë lëshuar 15 urdhër arreste.

“Këto procedime i referohen dy ngjarjeve të rënda kriminale të ndodhur në qarkun e Elbasanit në vitin 2021. Janë administruar prova të plota që lidhen identifikimin e autorëve të dyshuar të këtyre veprave penale. Sqarimin e mekanizmit të ngjarjeve. Rrethanave të tyre dhe motiveve për të cilat janë kryer këto ngjarje të rënda kriminale. Janë administruar prova të plota në kuptimin ligjor për sqarimin e rrethanave dhe autorëve të dyshuar edhe të disa ngjarjeve të rënda kriminale të ndodhura në zona të ndryshme të vendit.

Ajazi vijoi më tej duke zbuluar se grupi kriminal ka vepruar mbi baza përfitimi dhe motive interesi, në disa raste dhe konfliktet e grupeve kriminale janë bërë shkak. 

Nga hetimet paraprake rezulton se autorët e dyshuar të këtij grupi kriminal kanë vepruar mbi baza përfitimi dhe motive interesi. Në disa raste shkak për ngjarjet e rënda janë bërë konfliktet e grupeve kriminale për arsye të aktiviteteve të paligjshme. Nga ana e grupit hetimor të prokurorisë së Elbasanit më 27 shtator 2023 është lëshuar lëshuar urdhër ndalimi për 15 persona në hetim për disa vepra penale në role dhe pozicione të ndryshme në shkeljen e ligjit. Për të gjitha këto vepra penale hetimet janë dinamike. 
 Këta autorë kanë vepruar për baza përfitimi dhe konflikte interesi. Nga ana e prokurorisë është lëshuar urdhër ndalimi për 15 persona në role dhe pozicione të ndryshme në shkeljen e ligjit" 

Prokurori falënderoi për bashkëpunimin policinë e shtetit.


Lajmi kryesor:

‘Kurrë mos harro’, zbërthehet Artan Tafani, goditet banda e Laert Haxhisë! Zbardhen 6 vrasje, arrestohen 12 persona, 4 tjerë në kërkim


G.MO/S.G/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Futen në grup të përjashtuarit e PD, Berisha ngelet jashtë! Bardhi i paqartë: Grupi është i bashkuar prej 5 shtatorit

Futen në grup të përjashtuarit e PD, Berisha ngelet jashtë! Bardhi i paqartë: Grupi është i bashkuar prej 5 shtatorit