Për herë të parë gjuha shqipe përfshihet si lëndë me zgjedhje Universitetin e Harvardit

Për herë të parë gjuha shqipe përfshihet si lëndë me zgjedhje Universitetin e Harvardit

Universiteti i Harvardit

Për herë të parë gjuha shqipe është përfshirë si lëndë me zgjedhje në Universitetin e Harvardit.

Gjuha shqipe tashmë në këtë universitet mund të jetë një zgjedhje për të gjithë studentët e të gjitha niveleve.

Lajmin e bërë të ditur Faton Limani, i cili punon si administrator departamenti në këtë universitet.

Sipas Limanit, lënda e gjuhës shqipe do të ofrohet gjatë tërë vitit në tre nivele: njohuri fillestare (elementary), njohuri bazike (intermediary) dhe niveli i avancuar (advanced) në Departamentin e Letërsisë Krahasuese.

“Sot kam kënaqësinë të ndaj me ju një lajm shumë të gëzueshëm sa i përket gjuhës sonë shqipe. Në bashkëpunim me bashkëkombasen dhe kolegen Eva Stathi – Misho kemi arritur që të fusim lëndën e gjuhës shqipe si lëndë zgjedhore për herë të parë në Universitetin e Harvardit për të gjithë studentët e të gjitha niveleve.Lënda e gjuhës shqipe do të ofrohet gjatë tërë vitit në tre nivele – njohuri fillestare (elementary), njohuri bazike (intermediary) dhe niveli i avancuar (advanced) në Departamentin e Letërsisë Krahasuese”, tha në Facebook Limani.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Paska diçka tjetër më keq se video e Gjicit: Qënka Berisha!

Paska diçka tjetër më keq se video e Gjicit: Qënka Berisha!