Për herë të parë në histori, Kombëtarja e vajzave në futboll pjesë e play-off të Europianit

Për herë të parë në histori, Kombëtarja e vajzave në futboll pjesë e play-off të Europianit

Kombëtarja e vajzave

ELBASAN - Historike. Për herë të parë Shqipëria e vajzave në futboll do mund të luajë në play-off e Euro 2025 që do zhvillohet në Zvicër, duke kërkur një vend në finalet e vitit që vjen.

Në "Elbasan Arena" vajzat e drejtuara nga Armir Grima mundën 3-1 Luksemburgun dhe me nëntë pikë e mbyllin grupin 5 kualifikues të Ligës C në vendin e parë, duke lënë pas vetes Luksemburgun dhe Estoninë.

Vajzat kuqezi shënuan me Megi Doçin dhe Qëndresa Krasniqin në pjesën e parë, ndërsa Fortesa Berisha i "vuri vulën" tri pikëve me golin e tretë në fillimin e pjesës së dytë. Goli i mikeshave me Kremer në fundin e lojës shërbeu sa për statistika.

Pas këtij suksesi Shqipëria siguron ngjitjen në Ligën B dhe kualifikohet në fazën play-off për Euro 2025 duke arritur suksesin më të madh deri tani në historinë e futbollit të vajzave në Shqipëri.

Renditja

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Në orët e pasdites pritet shtim i vranësirave... si parashikohet moti për sot

Në orët e pasdites pritet shtim i vranësirave... si parashikohet moti për sot