Përfitimet nga çajrat, specialisti: S’kemi kulturën e konsumimit të tyre. Nuk dukemi pak ‘gjynah’?! (VIDEO)

Pisha është një bimë e cila nuk njihet vetëm si burim i mirë drusor. Vetitë e saj të jashtëzakonshme sjellin përfitime edhe në shëndetin e njeriut.

I ftuar në “Rreze Dielli” agronomi Zef Gjeta  ka folur pikërisht rreth vlerave që kjo bimë ka, përfitimeve shëndetësore që i sjell shëndetit të njeriut. Përdorimet e shumta, duke filluar nga çaji i pishave deri te përdorimi në masazhe terapeutike, e bëjnë të veçantë bimën, origjina e së cilës është nga Evropa dhe që përshtatet shumë mirë edhe në klimën shqiptare.

Për çajin e pishës, më e mirë është sythi i majës që rritet, thahet dhe halat e pishës. Për të kuruar kollën, acarimet e fytit, merren halat e pishës që duhet të lahen, të copëtohen, i shtypim që vlerat e saj të veprojnë sa më mirë dhe veprojmë si për çdo çaj tjetër. Kam dëgjuar që është caji i jetës, pasi të rrit jetëgjatësinë, por e vërtetuar është që të ndihmon në kurimin e ftohjes, kollës, acarimin  në fyt, mendje të mprehtë.” thotë Gjeta.

Megjithatë ai sjell shqetësimin se edhe pse natyra shqiptare është e pasur në bimësi, kultura për kultivimin bimëve për t’u përdorur për çajra të ndryshëm është e vakët.

“Për fatin tonë të keq, menuja e çajrave është shumë e vakët. Menuja e çajrave duhet të jetë më e madhe se çdo gjëje tjetër në kafene apo restorante, sepse jemi në ‘mesin e dheut’. Nuk gjej fjalë tjetër, por a nuk dukemi pak gjynah? Nuk i njohim, nuk i dimë, nuk i përdorim çajrat nuk kemi një kulturë të mirë të konsumimit, jemi bazikë.” shprehet në “Rreze Dielli” agronomi Gjeta.

D.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit: si te duket?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Një ditë pas dorëheqjeve masive, ‘i vihet kyçi’ PD-së së Korçës! Qytetarët: Shkak Basha, vetëm gishtat ngre lart dhe asgjë