Përfshihet nga flakët salla e pajisjeve radiologjike në spitalin e Sarandës

Përfshihet nga flakët salla e pajisjeve radiologjike në spitalin e Sarandës

Spitali Sarandë

Rreth orës 8:30 të mëngjesit të sotëm është përfshirë nga flakët salla e pajisjeve radiologjike në Spitalin e Sarandës.

Mendohet se zjarri është shkaktuar si pasojë e një shkëndije elektrike në baterinë e UPS së skanerit.

Në momentin që salla është përfshirë nga flakët nuk ka pasur evakuim të pacientëve apo punonjësve pasi zjarri ka qenë vetëm në një pajisje.

Grupi hetimor është në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes.

"Më datë 17.06.2022, rreth orës 08:30, në spitalin e Sarandës, dyshohet se për shkak të një shkëndije elektrike, ka rënë zjarr në sallën e pajisjeve radiologjike. Për pasojë janë shkaktuar  vetëm dëme materiale. Grupi hetimor është në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes", njofton policia.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 18/06/2022 00:04

    Duhet te ishte bere nje evakuim patjeter edhe pse eshte vetem nje pajisje.Zjarri mund te kete qene i kufizuar,por a jane thirrur ekspertet qe te kontrollojne nese per shkak te zjarrit jane cliruar nga aparatura gazra,tymra,apo lende radioaktive qe perdoren ne aparaturat radiologjike? Dhe kur them eksperte,nuk e kam fjalen per zjarrfikesit,por per specialistet e radioaktivitetit.Edhe vete baterite e zakonshme kane permbajtje te rrezikshme qe behet akoma dhe me e rrezikshme kur zjarri eshte ne mes.Evakuim,kontroll,pastrim i ambientit do te kishin qene veprimet e sakta ne kete rast.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg