Përfundon Maratona e Tiranës, dominojnë sportistët kenianë, Luiza Gega thyen rekordin kombëtar 

Edicioni i katërt i Maratonës së Tiranës është dominuar sërish nga sportistët kenian, të cilët kanë qenë fitues të gjysmë-maratonës me gjatësi 21, 0975 km. Ndërkohë që rekordmenia shqiptare, Luiza Gega, u shpall fituese e kategorisë Tirana 10K me kohën 00:33:42, e cila arriti të thyejë sërish rekordin kombëtar. 

Fitues i garës së Gjysmë Maratonës (21, 0975 km) për meshkuj doli sportisti nga Kenia Laban Cheruiyot, i cili e realizoi për kohën 01:06:44, ndërsa për femra fituese doli një tjetër sportiste nga Kenia, Christine Moraa Oigo, e cila e realizoi për kohën 01:20:32.
Ndërkohë që në garën Tirana 10K fitues për meshkuj doli Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo me kohën 00:29:57, po nga Kenia. Ndërsa për femra fituese u shpall rekordmenia shqiptare, Luiza Gega me kohën 00:33:42. 

Maratona e Tiranës organizohet për të katërtin vit radhazi nga Bashkia e Tiranës dhe është kthyer në një traditë të bukur për kryeqytetin si aktiviteti më i madh sportiv që zhvillohet në Shqipëri. Në këtë maratonë garuan mbi 2500 sportist amator dhe profesionistë nga 42 shtete të ndryshme.  

Fituesit e Half Marathon 21, 0975 Km) për meshkuj

1. Laban Cheruiyot             Kenya      01:06:44.323    
2. Evans Kipngetich Tanui       Kenya      01:06:47.584    
3. Moses Kipruto Kibire             Kenya      01:10:32.679

Fituesit e Half Marathon 21, 0975 Km) për femra

1. Christine Moraa Oigo           Kenya          01:20:32.936    
2. Gladys Jepkurui Biëott     Kenya          01:24:53.098    
3. Anna Pedrazzini                 Albania       01:30:28.526

Fituesit e Tirana 10k për meshkuj

1. Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo   Kenya    00:29:57.276    
2. David Nikolli                                   Italy       00:30:06.888    
3. Ndiëa Kipkurui Sakon                 Kenya    00:30:11.966

Fituesit e Tirana 10k për femra

1. Luiza Gega      Albania    00:33:42.203    
2. Cveta Trajce      Albania    00:36:43.047    
3. Relaksa Dauti      Albania    00:38:48.040

Fituesit e Kategorisë We Too

1. Dovlet Gjangolli     Albania    00:08:15.090    
2. Erblin Karaj        Albania        00:08:42.289    
3. Saimir Ustabeqiri    Albania        00:08:51.109


Lajmi kryesor:

Maratona e Tiranës/ Luiza Gega thyen rekordin kombëtar! Veliaj ironizon Metën për zgjedhjet: Shqipëria e së ardhmes vrapoi në shesh


Ora 12:33
Përfundon Maratona e Tiranës, dominojnë sportistët kenianë, Luiza Gega thyen rekordin kombëtar
1 / 23
2 / 23
3 / 23
4 / 23
5 / 23
6 / 23
7 / 23
8 / 23
9 / 23
10 / 23
11 / 23
12 / 23
13 / 23
14 / 23
15 / 23
16 / 23
17 / 23
18 / 23
19 / 23
20 / 23
21 / 23
22 / 23
23 / 23
//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se forcat politike do arrijnë marrëveshje për çështjen e listave?×

Lajmi i fundit

John

Shtyhet për në orën 13:00 seanca për Fjolla Morinën/ Prokuroria kërkon 'arrest shtëpie' dhe garanci pasurore 5 mln lekë: Ekoja s'mjafton të vërtetohet shtatzënia