Përhapja e variantit Omicron, Shërbimi Kombëtar Shëndetësor në Britani i kërkon ndihmë spitaleve private për përballimin e fluksit të pacientëve

Foto ilustruese

Foto ilustruese

Shërbimi Kombëtar Shëndetësor i Anglisë (NHS) ka kërkuar nga spitalet private që të pranojnë pacientë për trajtime kritike ku ata nuk mund të përballojnë dot presionin për shkak të përhapjes së variantit Omicron.

Kjo marrëveshje do t'i lejojë spitalet të dërgon më shumë pacientë në klinika private për të marrë trajtime shtesë dhe po ashtu klinikat do të ofrojnë ndihmë shtesë në spitalet shtetërore nëse ato përballen me mbingarkesë në shtrime dhe mungesë stafi.

Situata me pandeminë në Britani është kritike, teksa Sekretari i Strehimit, Michael Cove tha se vendi po shkon drejt një 'stuhie'.

“Ne po shkojmë drejt një situate, kemi disa javë të vështira përpara nesh”, tha ai.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Presidenti Ilir Meta dekoron piktorin Avni Delvina, i akordon titullin e lartë 'Mjeshtër i Madh'