Përkujtohet 107-vjetori i tragjedisë malazeze në Shëngjin, 400 emigrantë humbën jetën nga mbytja e anijes në 1916-ën

400 persona, emigrantë malazez në kontinentin Amerikan, humbën jetën me 6 janar të vitit 1916, pasi anija që po udhëtonin ndeshi në një minë nën ujore dhe u fundos në afërsi të portit të Shëngjinit. Në përkujtim të kësaj tragjedie, në Shëngjin u organizua një veprimtari përkujtimore, ku të pranishëm ishin autoritetet malazeze e shqiptare si dhe pasardhës të viktimave.

Ata hodhën kurora me lule në det, duke sjellë në kujtese atë ngjarje e cila konsiderohet si më tragjiket në historinë e shtetit malazez.

Emigrantet që u mbyten në det 3 milje larg Shëngjinit po vinin nga Amerika për të luftuar në Mal të Zi, ndërsa nga kjo ngjarje, asnjëri prej tyre nuk arriti të shpëtoje. Në 107-vjetorin e kësaj tragjedia u përsërit nevoja, për ngritjen e një memoriali në përkujtim të viktimave. 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Presidenti Bajram Begaj vizitë 2-ditore në Kosovë

Presidenti Bajram Begaj vizitë 2-ditore në Kosovë