Përpara betimit si president, Javier Milei viziton SHBA-në

Përpara betimit si president, Javier Milei viziton SHBA-në

Javier Milei

Presidenti i sapozgjedhur i Argjentinës, liberali ekstrem, Javier Milei, ka mbërritur në SHBA për bisedime me zyrtarët amerikanë. 

“Trump i Argjentinës”, siç e kanë quajtur shumë media të huaja, do të vizitojë Nju Jorkun dhe Uashingtonin.

“Në fillim të javës, Milei do të zhvillojë bisedime me zyrtarë të administratës së Joe Biden dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar”, sipas burimeve diplomatike të Agence France-Presse.

Para inaugurimit të tij, më 10 dhjetor, presidenti i sapozgjedhur i ekonomisë së tretë të Amerikës Latine do të zhvillojë sot bisedime në Uashington me Juan Gonzalez, këshilltar i presidentit amerikan, Joe Biden.

Ai gjithashtu do të takohet edhe me zyrtarë të Departamentit të Shtetit dhe të Thesarit.

Ndërsa fitorja e Javier Milei ngre pikëpyetje ndërkombëtare në lidhje me strategjinë e tij të ardhshme në vend, qeveria e tij po përpiqet të shlyejë një hua prej 44 miliardë dollarësh nga FMN në 2018 pasi rezervat valutore të vendit kanë rënë në nivelet më të ulëta historike.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Pamjet virale/ Gazetari ‘sulmohet’ nga një peshk në fytyrë teksa raportonte

Pamjet virale/ Gazetari ‘sulmohet’ nga një peshk në fytyrë teksa raportonte