Përplaset "shkatërruesja" amerikane 
5 marinarë të plagosur, 10 të zhduku

Përplaset 5 marinarë të plagosur, 10 të zhduku">
Dhjetë marinarë janë zhdukur dhe pesë janë plagosur pasi një anije e marinës amerikane u përplas me një anije cisternë në bregun e Singaporit, raporton Marina e SHBA.
 
Anija “USS John McCain” po lundronte në lindje të Singaporit rreth orës 05:25 të së hënës dhe po përgatitej të ndalonte në port, kur goditi anijen me flamur të Liberisë.
  
Është përplasja e dytë e rëndë që përfshin një anije të marinës amerikane në muajt e fundit.
  
Raportet fillestare treguan se anija kishte dëme të konsiderueshme, por Marina raporton se ajo tashmë po lundron drejt portit të Singaporit.
 
Helikopterë ushtarakë amerikanë, marina e Singaporit dhe rojet bregdetare po kryejnë kërkime dhe përpjekje për gjetjen dhe shpëtim të ushtarëve të zhdukur.
 
Gjithashtu edhe autoritetet malajziane janë bashkuar në përpjekjet e shpëtimit.
 
Nuk ka ende detaje mbi statusin e cisternës së naftës, “MC Alnic” dhe ekuipazhin e saj, e cila ka një tonazh bruto prej 30, mijë tonësh, rreth tri herë më shumë se USS John McCain.
 
Senatori amerikan John McCain, emrin e të cilit mban dhe anija luftarake amerike, shkruajti në tëitter se ai dhe gruaja e tij ishin duke u lutur për marinarët.
 
Në qershor, shtatë marinarë amerikanë u vranë kur “USS Fitzgerald” u përplas me një anije kontenierësh në ujërat japoneze pranë qytetit port të Yokosukës.
 
Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin