Përplasi për vdekje me skaf 7-vjeçaren në Himarë, dënohet me 18 vite burg ish-polici Tase por do të vuajë 12

Përplasi për vdekje me skaf 7-vjeçaren në Himarë, dënohet me 18 vite burg ish-polici Tase por do të vuajë 12

Arjan Tase

VLORE- Gjykata e Vlorës dënon me 18 vite burg ish-policin Arjan Tase i cili në gushtin e 2 viteve mëparë përplasi për vdekje me skaf 7-vjeçaren Jonada Avdia.

Arjan Tase u shpall fajtor për ‘vrasje me dashje’  parashikuar nga neni 76 i Kodit Penal. Në zbatim të nenit 406/1 të Kodit të Procedurës Penale, i ulet 1/3 (një e treta) e dënimit të dhënë, duke u dënuar përfundimisht me 12 (dymbëdhjetë) vjet burgim.

Në gushtin e 2022 Familja Avdia, me origjinë nga Tropoja, kishte ardhur për pushime në atdheun e tyre, pasi prej vitesh jetonin në Angli. Ata kishin shkuar me pushime në Potam të Himarës.

Më 02 gusht 2022, Arjan Tase ka qenë duke drejtuar skafin dhe pasi ka lënë disa persona në breg të detit, kur është nisur për të dalë nga zonë (brenda kordonit të sigurisë) ku notonte babai me me vajzën e tij Jonada, mjeti ka marrë shumë shpejtësi duke shkuar në drejtim të tyre dhe në marrjen e kthesës motorrat e tij kanë kapur vajzën e mitur duke e prerë në të gjithë trupin.

Vdekja e 7 vjeçares tronditi mbarë opinionin publik

Ekzekutimi i vendimit për dënimin e Arjan Tases fillon ditën e arrestimit të të pandehurit kryer për llogari të këtij procedimi penal, në datën 02.08.2022, dhe pjesa e mbetur e pavuajtur e dënimit, do të vuhet në një burg të sigurisë së zakonshme.

Ndërsa më 1 dhjetor 2023, Gjykata e Vlorës ndau dosjen. Ish-punonjës i policisë u gjykua më vete nga 8 punonjësit e tjerë të policisë së Himarës të cilët për këtë ngjarje  u akuzuan për shpërdorim detyre.

S.G/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Haku: 23/05/2024 09:59

  Me qene si ky kisha kerku vet mos me dal mo se ato malsoret skan me ja fal ket krimin qe ka bo.Ska mfal per kto sene...

  Përgjigju
 • eli: 23/05/2024 02:12

  ky hale duhej denuar me burgim te pwrjetshem..vrau nje yll te vogel...

  Përgjigju
 • Iris: 23/05/2024 01:53

  Dhe nga keta 12 vjet, me amnisti,me sjellje te mire,me te prera barku me ulje festash e sterkalkulime te tjera s'ka per te bere as 6 vjet.Dhe nuk ishte aksident, sic pretendojne disa nga ju komentues.Skafi ka qene ne nje zone ku nuk duhet te ishte, e mbushur me pushues dhe ne vend qe te largohej me rrema,ose me shpejtesine me minimale te mundeshme ky Tasja ja shkeli /fullspeed/ e ndodhi ajo qe ndodhi.Aksident do te quhej vetem nese ate e bij, do te ishin duke notuar thelle ne det te hapur,aty ku skafet lejohen,se njeriu perzihet me valet e duket sikur behet nje me detin dhe ka raste qe dhe nuk dallohet nga skafistet,sidomos kur jane dhe me shpejtesi,por aty ku ndodhi ishte e pajustifikuar,e pafalshme.

  Përgjigju
 • Elir: 22/05/2024 23:50

  Na keni hap barkun me kto ulje 1/3. Ta beje te plote sic duhet dhe lerini keto devijime se ka marre ne qafe nje femije qe po lozte.

  Përgjigju
 • XXX: 22/05/2024 20:38

  18 vjet e paskan keput fare, se fundja aksident ishte sdeshte vet ta bente, po shtypin me makine te dehur te ber deras ne raki e droge e po denohen nga 5 vjet max.

  Përgjigju
  • HASAN: 23/05/2024 01:34

   Po rini urt o zorraxhinj mos flisni kot se mund tju ndodhi juve neser me makine te shtypni nje femije. Aksidentin se do askush edhe mund ti ndodhi kujtdo. Mos tregoni peralla kot se te gjithe ju ecni cdo dite mbi limitet e lejuara te shpejtesise i bie qe e beni me qellim qe te vrisni ndonjerin? Budallenj pa tru jeni.

  • Taku: 22/05/2024 23:35

   Jo more? Ka vrare nje femije se ka dashur te bente si cun i bukur. Zgjebaraku duhet te kalbej perjete ne burg.

  • Ligji: 22/05/2024 23:20

   Po si sdonte ?! A e di ti more shok qe ai esht njeriu qe duhet te jepte shembullin duke qen se ishte shef policie? Apo si dinte rregullat?

  • Lexues: 22/05/2024 23:09

   Pikerisht ngaqe ka qene esell meriton denimin me te ashper te mundshem. Ka qene 100% i vetedijshem qe po vinte jeten e pushuesve ne rrezik. Fakti qe ishte polic ia rendon akoma me shume fajin sepse kishte per detyre te zbatonte ligjin, jo ta shkelte me te dyja kembet si bandit. Shtoji kesaj faktin qe nuk shprehu pendese, madje desh rrahu babain e vajzes.

 • Populli: 22/05/2024 19:48

  Pak i dhat ,minimalisht duhej 20 vjet burg dhe pa asnje te drejt ulje denimi. 12 vjet ne Shqiperi me manovrat e ketyre ulen ne 2 3 vjet dhe del prap ky krimineli nga burgu.

  Përgjigju
  • Per doktorin: 23/05/2024 02:55

   Nuk eshte e drejte te te uroja ta shifje veten ne vending e atij prindi qe i iku femija ne menyren me tragjike dhe te shifnim cfare do thoje. Por vetem shif rrethant the faktet dhe vere pak trurin ne pune. Vetem pak dhe do shikoje qe nuk ishte aksident. Shif sa rregulla Jane shkelur ne are rast dhe sollen pasoje vdekjen e dikujt. Me teper ti dukesh si dele. Te uroj te biesh ne ndonje pusete dhe ti besh shoqeri minjve. Pallosh

  • Doktori: 22/05/2024 23:54

   Ik or popull dele, ky popull e ka qu ne pus Shqiperine. Ai mund te jete kriminel e gjith Europes por ai eshte qart aksident, siq mund ti ndodhe cdokujt me makine, biciklete, motor, skaf apo duke vrapuar dhe bie ne pusete.. popull dele

 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?



×

Lajmi i fundit

Zaloshnja: Çfarë beteje do të bëjë Basha në vijim, juridike apo elektorale?

Zaloshnja: Çfarë beteje do të bëjë Basha në vijim, juridike apo elektorale?