‘Përralla e Tiranës’, arkitektja Xhoana Kristo dizenjon lojën për fëmijët: Të vegjlit mbi 3 vjeç mund të njohin  historinë

Xhoana  Kristo është arkitektja 27-vjeçare e cila së fundmi ka dizenjuar lojëra fizike digjitale ku fëmijët nga mosha 3 vjeç mund të mësojnë më shumë mbi trashëgiminë kulturore historike të vendit tone. Xhoana Kristo është arktitke, por e lidhur ngushtë me historinë e vendit. Frymëzuar edhe nga pedagogja e saj, Vera Bushati, vendosi të bëjë dicka ndryshe. Të njoh fëmijët me trashigiminë, përmes lojëra fizike dixhitale

Fillimisht përmes fotografisë, 27 vjecarja u afrpo njohuri të vexhelve mbi 3 vjec, për kulturën dhe historinë e Shqipërisë. Një nga përrallat  nis me  qytetin e Tiranes. Një udhëtim nga antikiteti romak deri sot.

“Është në formën e një suvenieri kreativ për historinë e Tiranës ku nëpërmjet një sërë kartash fëmijët kanë mundësi si një film të njihen me trashëgimin kulturore tone, të njohin ngjyrat, materialet të përdorura në vend , si dhe të njihen me veshjet dhe personazhet e rëndësishme  të asaj kohe”, thotw Xhoana Kristo.

Xhoana thotë se  po përpiqet të ndryshoj mënyrën e të edukuarit tek një targetgrup, të pamundur për të mësuar edhe nga prindërit, që shumë vende apo personazhe historike nuk I njohin.

“Ideja kështu nisi me tregimin e përrallës së Tiranës, një formë më kreative që tregon historikun në formën e një filmi nga antikiteti deri më sot dhe ky titull erdhi nga dëshira për të kuptuar që brezat e rinj që nga fëmijët nga tre vjeç e sipër kanë mundësinë që të kuptojnë dhe të njohin nga prindërit e tyre apo bisedat familjare histori të Tiranës ndoshta të patreguara. Të tregojnë pjesë nga e shkuara e tyre si dhe të kenë mundësi të eksplorojnë vendet duke parë këto imazhe”, vijon ajo.

Ndërsa për të rinjtë që zgjedhin të largohen nga vendi , Xhoana ka një mesazh për ta.

“Puna e pareshtur, ti mund t’ia dalësh edhe atëherë kur ti beson që nuk do ia dalësh , nuk është I rëndësishëm vendi ku jeton, por dëshira për të bërë gjëra utilitare për ty dhe shoqërinë”

K.T./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Përrallaxhiu: 11/12/2022 14:35

    Tragjedia e xhunglës me emrin Tiranë

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

"Fluturo lart, Kevin, si shqiponjat! Fluturo te Zoti!" Qindra persona i japin lamtumirën 19 vjeçarit shqiptar, humbi jetën në aksident