Perspektivë e re punësimi në tregun online, Rama jep lajmin e mirë për të rinjtë: Mandati tretë nivel tjetër edukimi

Kryeministri Edi Rama

Në vazhdën e përpjekjes për të çelur një kapitull krejt të ri në edukimin e të rinjve me teknologjinë, kryeministri Edi Rama ka publikuar një mundësi aplikimi online në një nga shkollat më të famshme, e Silicon Valley, Holberton School, cila ka hapur edhe faqen e aplikimeve nga Shqipëria.

Çfarë do të thotë kjo? Që çdo person interesuar përmes vetëm një “click-u” mund të t'ju sigurojë të rinjve perspektivën e një punësimi cilësor në tregun global të botës online, pa qenë fare të detyruar të lëvizin nga vendbanimi i tyre në atdhe.

Kryeministri është shprehur se duke krijuar kushte e mundësi të reja Shqipëria në 2030 do të jetë kampione në rajon për hapësirën digjitale.

Rama në një postim në rrjetin e tij social Facebook, ka publikuar faqen zyrtare të shkollës në San Francisko, SHBA ku mund të bëhet edhe aplikimi.

“Mandati i Tretë do të jetë faza e kalimit drejt një niveli krejt tjetër në edukimin digjital për fëmijët e të rinjtë”, shkruan Rama në fund.

J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Bujar Çela tallet me PD dhe publikon foton e Berishës me Enverin te grupi i Komisionit të Integrimit: Rroftë Partia! Demokratët: Provokim vulgar