Pëson defekt në motor anija e peshkimit në Vlorë, shpëtohen 3 persona në bord (VIDEO)

3 persona janë shpëtuar gjatë natës nga policia kufitare në Vlorë, pasi anija e peshkimit me të cilën udhëtonin pësoi defekt në motor dhe nuk mund të lundronte. Anija e peshkimit ishte nisur nga porti i Vlorës për në Shëngjin, mes Durrësit dhe Vlorës ka pësuar defekt. Aktualisht anija me tre peshkatarë ka mbërritur në tiportin e Zvërnecit.

Ndërkohë Ermenildo Makaj kapiteni i anijes tregoi edhe momentet kur anija pësoi defekt dhe deri në mbërritjen e rojës bregdetare dhe faktin se fatmirësisht nuk janë rrezikuar. Sipas tij ndihma u ka ardhur shumë shpejt.

‘Kapiteneria e Portit Vlorë ne oren 02:50 ka marrë njoftimin nga anija e peshkimit tip fllug me emrin MAKAJ 0624, me 3 persona në bord, që ka pësuar avari në sistemin elektrik të motorrit dhe nuk mund të lundrojë pasi i është fikur motorri, gjithashtu bën ujë nga aksi i helikes. Mjeti lundrues ndodhej në veri te derdhjes të lumit Seman në këto kordinata : 40° 51' 17.7"n / 019° 17' 54.3 edhe ka kërkuar asistencë. Kapiteneria e Portit Vlorë ka njoftuar QNOD dhe Policinë Kufitare për situatën duke i dhënë ndihmë menjëherë mjetit.’- njofton Kapiteneria e Portit të Vlorës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:41
Ngelën në mes të detit pasi iu prish motori, flet kapiteni anijes në Vlorë: U dogj pompa, ndihma nuk vonoi

 

Ermenildo Makaj kapiteni i anijes e cila mbetit në mes të detit tregon momentet kur anija pësoi defekt dhe deri në mbërritjen e rojës bregdetare dhe faktin se fatmirësisht nuk janë rrezikuar.

‘E morëm për ta çuar në Shëngjin. Mes Vlorës dhe Durrësit na la, na u djeg pompa e ujit dhe u detyruam që ta mrrim këto. Nga ora 11 e darkës, në zonën mes Durrësit dhe Vlorës. Ndihma erdhi nuk vonoi më qëkur na u prish kjokemi qendruar nga 2 orës. U prish pompa. Këto nuk vonuan erdhën fiks.’- u shpreh ai.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Magji?! Fjoralba Ponari gjen flokë dhe nyje në kutinë e dhuratës

Magji?! Fjoralba Ponari gjen flokë dhe nyje në kutinë e dhuratës