Petanik me fasule nga zonja Albana

Petanik me fasule

Përbërësit:

  • 1 pako petë të pjekura
  • 500 gr fasule
  • Vaj ulliri
  • Kripë, piper

Përgatitja:

Pasi kemi zjerë fasulet, kullojmë lëngun, I vendosim në një tas ku shtojmë vaj ulliri, kripë, piper. Lyejmë një tavë me pak vaj dhe vendosim petët dy e nga dy duke i spërkatur me anë të një garuzhdeje me lëngun e zierjes së fasuleve. Më pas vendosim kokrrat e fasuleve dhe kështu veprojmë derisa të mbarojnë petët. E lyejmë në fund sipërfaqen me një vezë të rrahur me pak nga lëngu i fasuleve. E vendosim petanikun të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 180-200 gradë Celsius.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?



×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Pjesë e një grupi kriminal që trafikonte drogë, pranga 27-vjeçarit në kërkim nga Italia

Vlorë/ Pjesë e një grupi kriminal që trafikonte drogë, pranga 27-vjeçarit në kërkim nga Italia