Petulla në letër pjekje të buta si pambuk nga zonja Albana

Petulla në letër pjekje

Përbërësit:

 • 1 gotë qumësht
 • 1 lgj maja e thatë
 • 1 ls sheqer
 • 1 ls vaj
 • 1 vezë
 • 2 gota miell
 • Pak kripë
 • Vaj për skuqje

Përgatitja:

Përziejmë qumështin me majanë e thatë, sheqerin dhe një lugë vaj. Shtojmë vezën duke e rrahur dhe më pas shtojmë miellin dhe pak fare kripë. E punojmë mirë brumin dhe e lëmë të vijë për disa minuta. Më pas, ndajmë brumin në kuleçë të vegjël. I punojmë mirë sërish dhe i hapim si një bastun duke i mbledhur në formën e një kërmilli.  Çdo petull të tillë e vendosim në një letër pjekje. I skuqim në vaj të bollshëm duke e larguar letrën me një kapëse. I servirim sperkatur me pak sheqer.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ Njoftimi që ‘alarmoi’ zjarrfikëset e Fierit, futen në apartament me shkallë emergjence

VIDEOLAJM/ Njoftimi që ‘alarmoi’ zjarrfikëset e Fierit, futen në apartament me shkallë emergjence