Pispili me miell misri, presh, spinaq dhe djathë nga zonja Albana

Petë misri me presh, spinaq dhe djathë

Përbërësit:

Për petën e poshtme:

 • 2 e 1/2 gota miell misri
 • 1 gotë ujë të vluar
 • Kripë

Për mbushjen:

 • 2 presh
 • 500 gr spinaq
 • 200 gr djathë
 • 3 lgj vaj ulliri
 • Kripë, piper

Për shtresën e sipërme:

 • 1 gotë miell misri
 • 1/2 fç qumësht
 • 1/2 gotë ujë
 • Kripë

Përgatitja:

Fillimisht zemë brumin me miell misri dhe ujë të vluar me kripë. E shtrojmë në tavë të lyer me vaj. Kaurdisim preshin e prerë hollë me yndyrë derisa të karamelizohet. Më pas shtojmë spinaqin me pak kripë. E shtrojmë mbushjen në tavë sipër petës së misrit duke shtuar dhe djathin e butë. Pjesën e sipërme e krijojmë në formë qulli, miell misri, ujë, qumësht. E shtojmë në tavë dhe e vendosim të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 220 gradë për 30 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Kumbaro inspekton pikën kufitare në Kakavijë: Përmirësojmë shërbimin e pikave doganore

Kumbaro inspekton pikën kufitare në Kakavijë: Përmirësojmë shërbimin e pikave doganore