Pispili me presh nga zonja Albana

Pispili me presh

Përbërësit:

 • 3 presh
 • 500 gr miell misri
 • 350 ml ujë i ngrohtë
 • 1 lç sodë
 • 2 fç kos
 • 3 kokrra vezë
 • 1 tufë majdanoz
 • Vaj ulliri
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Pasi grijmë imët pjesën e bardhë të preshit e kaurdisim me vaj ulliri. E lëmë derisa të ulë vëllimin, e spërkasim me kripë dhe piper dhe e lemë që të zbutet. Ndërkohë tek mielli i misrit shtojmë sodën e bukës, vaj ulliri dhe ujë të ngrohtë. E punojmë mirë derisa të krijohet një brumë i lidhur, të cilin e shtrojmë në një tavë të lyer me pak vaj. Mbi të vendosim preshin e kaurdisur spërkatur me majdanoz të grirë. Rrahim vezët së bashku me kosin dhe e shtojmë në tavë mbi preshin. Bëjmë një spërkatje të lehtë të sipërfaqes me miell misri dhe e vendosim pispilinë të piqet në furrë të nxehtë në temperaturën 180 gradë Celsius derisa të marrë një ngjyrë të bukur.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

 Lidhja Demokratike e Kosovës zgjedh Kryesinë e re, ja emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

Lidhja Demokratike e Kosovës zgjedh Kryesinë e re, ja emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve