Pite e mbushur me proshutë dhe djathë nga zonja Albana

Pite e mbushur me proshutë dhe djathë

Përbërësit:

400 ml dhallë

  • 500 gr miell
  • 1lç kripë
  • Pak sheqer
  • 1lç maja

Për mbushje:

  • 300 gr djathë
  • 150 gr proshutë FIX
  • 100 gr gjalpë

Përgatitja:

Tresim në ujë majanë, sheqerin, pak miell dhe e lemë të aktivizohet. Zëmë brumin më pas dhe e lemë të vijë për 40 minuta. Pasi brumi është gati e hapim në tryezën e punës, e lyejmë me gjalpë dhe e mbushim me proshutë dhe djathë të grirë të cilin e kemi përzier me copëza gjalpi. E mbledhim piten në formë boçeje dhe më pas e hapim me okllai, në fund e spërkasim me djathë sërish. E vendosim në furrë të nxehtë në temperaturën 200 gradë Celsius për 30 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!