Pite me mish të grirë dhe spinaq nga zonja Albana

Pite me mish të grirë dhe spinaq

Përbërësit:

  • 400 gr mish i grirë
  • 300 gr qepë
  • 200 gr spinaq
  • 60 ml vaj
  • 1 kg miell
  • Ujë mineral sa të marrë brumi
  • Kripë

Përgatitja:

Fillimisht zemë brumin me miell, kripë dhe ujë të gazuar. E lemë të pushojë për 30 minuta.

Ndërkohë kaurdisim mishin e grirë, qepën e grirë imët me kripë dhe piper të zi. Në fund shtojmë spinaqin.

Pasi brumi ka ardhur e punojmë dhe e ndajmë në kuleçë. Hapim kuleçët në formën e piteve, i mbushim dhe në fund i spërkasim me vaj. I vendosim pitet të piqen në furrë në temperaturën 200 gradë për 40 minuta. Pasi i nxjerrim nga furra bëjmë një spërkatje të lehtë me pak gjalpë të tretur dhe qumësht.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Arben Dervishaj u shpall i pafajshëm për inceneratorin e Fierit, Duka: E presim në FSHF për të vazhduar dhjetëra projekte

Arben Dervishaj u shpall i pafajshëm për inceneratorin e Fierit, Duka: E presim në FSHF për të vazhduar dhjetëra projekte