Planeti përjetoi prillin më të nxehtë në histori, shkencëtarët paralajmërojnë: 2024 mund të thyejë rekordet e nxehtësisë për të dytin vit radhazi

Planeti përjetoi prillin më të nxehtë në histori, shkencëtarët paralajmërojnë: 2024 mund të thyejë rekordet e nxehtësisë për të dytin vit radhazi

Nxehtësia e jashtëzakonshme globale vijon rekordet e saj! Mujin e kaluar, bota përjetoi prillin më të nxehtë të regjistruar, sipas të dhënave nga Copernicus, shërbimi i monitorimit të klimës në Bashkimin Evropian.

Kjo shënon muajin e 11-të radhazi me temperatura të paprecedenta globale. Me këtë pikë të re të të dhënave, disa shkencëtarë paralajmërojnë se ka shumë shanse që vitit 2024 të mund të kalojë 2023-in si viti më i ngrohtë i regjistruar, raportin CNN.

Muaji i kaluar ishte 1.58 gradë Celsius më i ngrohtë se mesatarja e prillit në epokën para industrializimit dhe 0.67 gradë mbi mesataren e prillit midis viteve 1991 dhe 2020, zbuloi Copernicus.

Ndikimet e klimës kanë qenë të forta. Pjesë të Azisë janë përballur me nxehtësinë vdekjeprurëse: shkollat ​​u mbyllën për miliona fëmijë në Bangladesh, ndërsa fushat e orizit janë tkurrur në Vietnam.

Nxehtësia e paprecedentë globale po nxitet nga tendenca afatgjatë e ngrohjes globale - e shkaktuar kryesisht nga njerëzit që djegin lëndë djegëse fosile, e nxitur nga El Niño, një model klimatik natyror që tenton të ketë një ndikim të ngrohjes.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj