Plëndës viçi me domate nga zonja Albana

Plëndës viçi me domate

Përbërësit:

 • 1 kg plëndës viçi
 • 1 lgj gjalpë
 • 1 qepë
 • 1 hudhër
 • 1 gjethe dafine
 • 1 gotë verë
 • 1 filxhan kafeje vaj
 • 3-4 domate
 • Rozmarinë
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Pasi e kemi pastruar mirë plëndësin e presim në rripa të hollë dhe e përvëlojmë 10 minuta me ujë të vluar, më pas e shpëlajmë me ujë të ftohtë. Qepën ndërkohë të grirë në rende e kaurdisim me me gjalpë e pak vaj. Më pas shtojmë plëndësin e prerë, hudhrat, rozmarinë, dafinë dhe kripë. Pas 5-10 minutash, shtojmë verën dhe sapo të avullojë shtojmë ujë sa të mbulohet plëndësi. Pasi të ziejë 15 minuta, hedhim domatet e prera hollë. Vijojmë me zierjen derisa të bëhet gati gjella, e cila shërbehet e ngrohtë në pjata të thella.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

DIREKT/ Manchester City 1-1 Real Madrid pas 120 minutave, ndeshja e Champions shkon me penallti! Bayern Munich mposht 1-0 Arsenalin dhe kalon në gjysmëfinale! (GOLAT)

DIREKT/ Manchester City 1-1 Real Madrid pas 120 minutave, ndeshja e Champions shkon me penallti! Bayern Munich mposht 1-0 Arsenalin dhe kalon në gjysmëfinale! (GOLAT)