Po transportonin drejt Tiranës 14 emigrantë të paligjshëm me qëllim përfitimi, kapen 6 të rinj

Janë arrestuar në flagrancë 6 persona, njëri prej të cilëve gjatë ndjekjes, nuk iu bind urdhrit të policisë për të ndaluar, si edhe shpallet në kërkim 1 bashkëpunëtor tjetër. Këta persona janë kapur duke transportuar 14 emigrantë të paligjshëm. Të rinjtë po u jepnin ndihmë shtetasve të huaj, për të kaluar kufirin në mënyrë të paligjshme, për të përfituar para. Ata u kanë premtuar emigrantëve se do t'i dërgonin drejt vendeve të BE-së.

Konkretisht janë kapur:

 • 21 vjeçari me iniciale, F. M., banues në Tiranë, i cili u kap nga shërbimet e Policisë Rrugore në lagjen nr. 5, Pogradec, duke transportuar me mjetin tip "Volksëagen" dy emigrantë të paligjshëm.

 • 20 vjeçari me iniciale A. B., banues në Kamëz, Tiranë; B. D., 20 vjeç, banues në Tiranë, si edhe u shpall në kërkim S. L., 20 vjeç, banues në Krujë, pasi në Unazën e qytetit të Pogradecit, në bashkëpunim me njëri-tjetrin po transportonin me mjetin tip "Volvo" tre emigrantë të paligjshëm, ku 20 vjeçari B. D., (drejtues mjeti) nuk iu bind urdhrit të punonjësve të policisë për të ndaluar, por u kap dhe neutralizua.

• F. H., 24 vjeç, banues në Milot, Kurbin dhe E. T., 22 vjeç, banues në Tiranë, të cilët u kapën pranë Unazës së qytetit të Pogradecit duke transportuar me mjetin tip "Benz", pesë emigrantë të paligjshëm.

• M. D., 26 vjeç, banues në Tiranë, i cili u kap në lagjen nr. 3, Pogradec, duke transportuar me mjetin tip "Opel", katër emigrantë të paligjshëm.

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Pogradec për veprat penale "Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve, kryer në bashkëpunim" dhe "Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik".

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hapen klubet e natës, diskotekat dhe të lejohet muzika?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Gjykata e Lartë regjistron rekursin e Saimir Tahirit, u dënua me 3 vite shërbim prove