Po transportonte rreth 3 mijë vetura, anija në Holandë merr flakë dhe digjet bashkë me një anëtar të ekuipazhit në bord (VIDEO)

Një makinë elektrike në bordin e transportuesit Fremantle Highway besohet se ka marrë flakë, sipas mediave holandeze. Anija mbante rreth 3000 makina në rrugë nga Gjermania në Egjipt.

Një zjarr në një anije mallrash rezultoi në humbjen e jetës së një anëtari të ekuipazhit dhe la të plagosur disa të tjerë, sipas një deklarate nga roja bregdetare holandeze të mërkurën.

Të paktën shtatë anëtarë të ekuipazhit u hodhën në bord dhe u shpëtuan nga uji, ndërsa pjesa tjetër u transportua me helikopter, thanë zyrtarët.

Çfarë dimë deri tani?

Autostrada Fremantle e regjistruar në Panama po transportonte 2857 makina nga porti gjerman i Bremerhaven në Port Said në Egjipt, kur shpërtheu zjarri.

Një nga 25  makinat elektrike  në bord mori flakë, njoftoi transmetuesi publik holandez NOS, duke cituar një zyrtar të rojes bregdetare.

Anija ishte ende duke u djegur rreth 27 milje detare (50 kilometra) në veri të ishullit holandez të Ameland - që ndodhet afër një zone të madhe mjedisore dhe të trashëgimisë së UNESCO-s.

"Ekuipazhi u përpoq të shuante vetë zjarrin, por dështoi. Fatkeqësisht, një person vdiq dhe disa të tjerë u plagosën," tha roja bregdetare në një deklaratë.

Në bord kishte 23 anëtarë të ekuipazhit. Të gjithë u evakuuan, por nuk dihet se sa prej tyre u plagosën.

Një zëdhënës tha se anëtarët e ekuipazhit të plagosur, të cilët ose vuajtën nga thithja e tymit ose u lënduan gjatë evakuimit, u transportuan me helikopter në objektet mjekësore.

Imazhet e anijes të publikuara nga roja bregdetare treguan disa zona të djegura përgjatë anës së anijes, me flakë dhe tym ende të dukshëm.

Rruga e transportit është e siguruar

Zjarri u zhvillua aq shpejt sa nuk ishte më e sigurt të silleshin në bord zjarrfikësit e specializuar të thirrur nga Roterdami

Anijet e shpëtimit ishin të pranishme në vendngjarje duke u përpjekur të shuanin flakët dhe të shmangnin fundosjen e anijes, sipas transmetuesit kombëtar, NOS.

Ndërkohë, një anije tërheqëse siguroi me sukses një kabllo në anijen e dëshpëruar, duke e penguar atë të lëvizte dhe të pengonte një rrugë të rëndësishme të transportit për në Gjermani

Shqetësimet mjedisore

Zjarri në bordin e anijes së mallrave ka ngjallur shqetësime për dëme të mëdha potenciale në mjedisin përreth.

Anija ndodhet afër një zinxhiri ishujsh holandezë dhe gjermanë të vendosur në Detin Wadden, një sistem i madh me rërë dhe baltë.

Deti është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe është "një nga zonat më të rëndësishme për zogjtë shtegtarë në botë".

Nëse anija e ngarkesave e djegur fundoset, kjo mund të sjellë katastrofë për ekosistemin e rëndësishëm, paralajmëruan grupet mjedisore.

"Kjo mund të jetë një katastrofë mjedisore për Detin e Veriut dhe Detin Wadden," tha një zëdhënës i Shoqatës De Noordzee për agjencinë holandeze të lajmeve ANP.DW

1690370455_663518201004.webp

 

 

M.T/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Magji?! Fjoralba Ponari gjen flokë dhe nyje në kutinë e dhuratës

Magji?! Fjoralba Ponari gjen flokë dhe nyje në kutinë e dhuratës