Polakët kundër të drejtave të komunitetit LGBTQ: Sulm ndaj vlerave tradicionale, katolike.

Rajonet u bënë të njohura si zona pa LGBTQ

Polonia është shprehur kundër komunitetit LGBTQ duke bërë që të BE të ketë reagime deri në shantazh.

Vendimet e para u miratuan për herë të parë në vitin 2019, me autoritetet lokale që i shikonin fushatat për të drejtat e homoseksualëve si një sulm ndaj vlerave "tradicionale", katolike.

Pothuajse 100 rajone të tjera miratuan rezoluta të ngjashme anti-LGBT atë vit, duke nxitur zemërimin nga BE, i cili tha se shkelte ligjet e diskriminimit.

Komisioni Evropian më vonë u bëri thirrje pesë rajoneve të mëdha t'i heqin ato. Nëse ato do të mbaheshin në vend, komisioni kërcënoi të bllokonte deri në 126 milion euro (147 milion dollarë) financim për qeveritë e tyre lokale.

Tre rajone polake votuan të hënën për të anuluar rezolutat që i shpallën të lira nga "ideologjia LGBT".

Kjo vjen pasi Komisioni Evropian kërcënoi se do të tërhiqte fondet.

Në përgjigje, 3 rajonet Podkarpackie, Lubelskie dhe Malopolskie anuluan deklaratat e tyre të hënën, pas udhëheqjes së një rajoni tjetër, Sëietokrzyskie, i cili e bëri këtë javën e kaluar.

Ministri i Drejtësisë i Polonisë ka thënë se presioni financiar nga komisioni ishte "shantazh".

Marrëdhëniet e të njëjtit seks nuk njihen ligjërisht në Poloni dhe vendi tashmë i ndalon çiftet e të njëjtit seks të adoptojnë fëmijë.

Autoritetet evropiane kanë reaguar kundër erozionit të të drejtave LGBT në Poloni, duke thënë se ato shkelin ligjet e BE -së për diskriminimin.

Ndërsa rezolutat ishin në thelb simbolike dhe të pazbatueshme, ato kanë siguruar municion të freskët në luftën e kulturës gjithnjë e më të hidhur të Polonisë.

Rezolutat janë mbështetur nga partia e së djathtës në pushtet në Poloni, Ligji dhe Drejtësia, dhe autoritetet lokale kanë thënë se ato synojnë të mbrojnë vlerat e familjes heteroseksuale.

Parlamenti Evropian votoi në mars për të shpallur të gjithë BE -në një "Zonë Lirie LGBTIQ". Në korrik, komisioni njoftoi gjithashtu veprime ligjore kundër Polonisë dhe Hungarisë për shkelje të pretenduara të të drejtave LGBT.

Ministri polak i Drejtësisë Zbignieë Ziobro tha se partia e tij Ligj dhe Drejtësi ishte kundër anulimeve rajonale të së hënës dhe e quajti presionin nga BE "një sulm ndaj Polonisë dhe qeverive vendore".

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Komisioni Hetimor për 25 prillin, PS dhe PD debate për miratimin e rregullores, shtyhet me 20 tetor! Në të njëjtën datë edhe zgjedhja e Sekretarit