Shoqërohet tek Parlamenti Sait Dollapi i PD-së, skena e dhunës ndaj policisë tek Kryeministria (VIDEO)

Policia shoqëroi sekretarin organizativ të Partisë Demokratike, Sait Dollapi, njëherësh ish-kreu i CEZ gjatë qeverisjes së PD-së. Sait Dollapi u shoqërua nga forcat speciale para Parlamentit, aty ku protestuesit hodhën në vazhdimësi ndaj kordonit të policisë para Kuvendit dhe fishekzjarrëve të shumtë të fuqishëm të hedhur në drejtim të tyre. U duk i dyshimtë ndalimii i tij në një moment kur para Parlamentit kamerat nuk e kapën të ishte aktiv në ndonjë skenë dhune, por në pamjet që Report Tv kishte siguruar tek fillimi i protestës para kryeministrisë, Sait Dollapi është kapur flagrant teksa qëllon efektivët. Kjo ishte edhe arsyeja e arrestimit dhe shoqërimit të tij në ambientet e Drejtorisë së Policisë.

Pas ndalimit të tij, tubuesit u drejtuan tek Drejtoria e Policisë së Tiranës për të kërkuar lirimin e tij, ndërsa nën shoqërinë e policisë Sait Dollapi më tej u transportua me ambulancë në Spitalin e Traumës për të marrë ndihmë mjekësore nga lëndimet e pësuara gjatë protestës së dhunshme.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 23:40
Arrestimi i Sait Dollapit/ Kryemadhi: Rama dhe banda e tij do mbajë përgjegjësi

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi ka reaguar lidhur me arrestimin e sekretarit organizativ tw PD Sait Dollapit.

"Dhuna shtazarake e përdorur ndaj sekretarit organizativ të PD z. Sait Dollapi dhe znj. Albana Vokshi tregon qartë frikën dhe tmerrin që ka zënë këtë qeveri të inkriminuar. Asnjë deklaratë e blerë apo e sponsorizuar me paratë e drogës nuk e mbulon dot këtë krim që po ushtrohet ndaj çdo qytetari të Tiranes, pjesmarrës në protestë apo jo.
Përgjegjësit dhe ushtruesit e kësaj dhune shtetërore, me frymëzimin dhe nën urdhërat e Edi Ramës dhe bandës së tij, do të mbajë përgjegjësi deri në fund.
As dhuna fizike, as gazi helmues, as deklaratat e sponsorizuara në mbrojtje të saj nuk mund të mposhtë qëndresën e qytetarëve për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Për një Shqipëri demokratike dhe evropiane.
Asnjë hap pas!"
, shkruan Kryemadhi.

Ora 23:23
EKSKLUZIVE/ Momenti kur Sait Dollapi godet policine te kryeministria (VIDEO)

Sekretari Organizativ i Partisë Demokratike, Sait Dollapi, u shoqërua në mbrëmje nga policia, teksa ndodhej tek parlamenti ku kishte shpërthyer dhuna me bombat molotov dhe fishekzjarrëve dhe hedhura ndaj policisë. U duk i dyshimtë ndalimi i tij pasi ai pati një debat me një efektiv të policisë, i cili u duk se thjesht i kërkoi të hiqte nga fytyra maskën kundër gazit lotsjellës. Por në fakt efektivi ka dashur të mësojë identitetin e tij dhe të sigurohej se ishte Sait Dollapi për ta shoqëruar më tej në polici. Sapo polici e identifikoi, Sait Dollapi ka vrapuar dhe më tej është rrëzuar vetë në tokë, aty ku policia e ndaloi dhe e shoqëroi në Drejtorinë e Policisë së Tiranës. Por përse ky ndalim?

Report Tv siguron video gjatë zhvillimit të protestës në nisje të saj tek Kryeministria, aty ku u hodhën për herë të parë bomba molotov ndaj godinës së kryeministrisë dhe kryesisë së Kuvendit. Kryeministria ishte në flakë që u shunuan nga ndërhyrja e policisë me zjarrfikëse. Por Ssit Dollapi është filmuar teksa në një moment që mban në dorë një maskë kundra gaz, ulet në tokë merr një send të fortë nga toka (që mund të jetë edhe një shishe uji), dhe godet me forcë efektivët e policisë që ndodheshin në kordonin e parë para kryeministri.

Ora 21:59
Shoqërimi i Dollapit/ Vokshi e dëshpëruar përplaset me policinë: Qelbërisë, ku shkoi Saiti (VIDEO)

Policia ka shoqëruar Sait Dollapi, ish-kreun e CEZ i cili i shte i pranishëm në protestën e sotme të opozitës. Ish-deputetja demokrate është shfaqur përpara parlamentit duke kërkuar nga policia llogari për arrestimin e sekretarit organizativ të PD, Sait Dollapin.

"Ku e çuat Saitin. Po kërkojmë Saitin. Policia nuk na tregon ku është Saiti, është sekretari organizativ i PD. Qelbësirë, legen kujt i gjuan ti. Na ndihmoni, ta gjejmë se ku është", shprehet Vokshi.

/G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?

Komento

Komente

 • Tani: 13/05/2019 13:16

  Pse keputet video ne sec 28 / 29 ? si u rrezua Dollapi?

  Përgjigju
 • niku melihas: 12/05/2019 09:28

  Po PD akoma.me dollapet e vjeter kerkon te vije ne pushtet.cfar degradimi kane pesuar.gjynah vendi me nje opozite te tille

  Përgjigju
 • Ani: 12/05/2019 08:42

  Ca ka mrena dollapit ky miku qe iken me vrap

  Përgjigju
 • Pop: 12/05/2019 08:23

  Policia provokoi kur ju hodhen bomba molotov? Shko moj qelbesire

  Përgjigju
 • Pop: 12/05/2019 08:21

  Kjo vokshi eshte shqiptare por eshte qelbesire shqiptare, hajdute qe bashke me vellane kane vjedhur parate e ilaceve! Qelbesira. Pse i shan policat kjo. Kujton se nuk jane familjare me femije dhe gra neper shtepia? Qelbesira Vokshi!

  Përgjigju
 • Erik: 12/05/2019 07:49

  Hahah ik ik o frikacak

  Përgjigju
 • Patetiku: 12/05/2019 00:09

  Sa patetike qe jeni. Gazeta thote "flagrance". Policia le te arrestoje ne flagrance z. Basha, ai eshte ideatori i dhunes dhe z. Rama, nxitesi. Jo ti hyje ne dru nje qytetari (pamvaresisht nga emri) ne moshe e per me teper rene ne goje.

  Përgjigju
  • Vlora: 12/05/2019 08:48

   Ke te drejt.. me mire ta ftonte per kafe te rogner se ishte lodhur ter diten.. ore macok po dhe policet djem nenash jane .. me molotov nuk qellohet policia... do te protestojne militantet per na nje vend pune le te protestojne por jo dhune zoteri

 • Forrest Gump: 12/05/2019 00:05

  Run Bitch run

  Përgjigju
 • eri: 12/05/2019 00:04

  o sahit o hero gjithe shqipria ty te do.ha ha ha

  Përgjigju
 • Off: 12/05/2019 00:01

  Sali_Hajna=Sponsori nr 1 i Lul Bashic e Sal Berishovic,me parate e vjedhura gjate pushtetit te PD si Drejtor i Ujsjellsit,f.ck off!

  Përgjigju
  • e vertee: 12/05/2019 01:32

   e drejteee, doje te thoje kryehajdut edhe tek karburantet, ne kohen e famshme te kontrabantes berishiste me serbine, ku vidhteeee trenin komplet , pa letra fare nga ballshi me karburant cfare turpi ne dem te shtetit. nje njeri i ndyrr,,,, nje vemjeee ,,, nje kryeeehajdut,,,, nje i pabesss,,,,, cfare turpi nga kush perfaqesohet pd , me vjen keq per shqiperine e gjore ne dore te kujt ka rene

 • Avni: 11/05/2019 23:13

  Esat Pashë Toptani I implikuar direkt në 10 vrasje. I akuzuar për 20 vjedhje, grabitje prone e abuzime të këtij lloji. Në tri raste kishte tradhtuar hapur Shqipërinë, duke dhuruar territore në këmbim të parave. Ishte vënë në shërbim të Italisë, Serbisë, Malit të Zi, Francës, Greqisë, në interes të pushtetit të vet dhe kundër Shqipërisë.(Saliu dhe Basha jane me te poshter)

  Përgjigju
 • Selenica: 11/05/2019 23:11

  O lepur qe as me vrap nuk dije te ecje. Hahahaa. Po ctu deesh more dushman... plera PD'je

  Përgjigju
 • maloku: 11/05/2019 22:53

  Po c te duhet protesta o malok ti je dhe me prostat .nuk ke moshe ti te ikesh si lepur.

  Përgjigju
 • CaBone: 11/05/2019 22:48

  Hajde gallat hajde Saiti gangsterr haahaha. Mu be qefi shuuum qe pash policin te nderhynte, respekte shteti. Po jo ve Dollapin por dhe ata molotovsat trrima. 2-3 her shkopin te surrati dhe te 4en nuk vin me. Ooo se harrova edhe nai dite burg per qef

  Përgjigju
 • xXx: 11/05/2019 22:38

  Ç'ja keni bërë mirë këtij legeni.Ky dhe shtyllat ç'montoi e i shiti për skrap kur ishte drejtor te CEZ-i...

  Përgjigju
 • Berti: 11/05/2019 22:34

  O sa kam qesh me Sait tropojanit ju morren kembet nga frika hahahaha gjithe ai burre si legen aty haha

  Përgjigju
 • Vlora: 11/05/2019 22:29

  A ju lumshin shkopinjte e gomes o trimat e xha jahos... a malok i qelbur salinist legen .... bravo policise se shtetit ...

  Përgjigju
 • toni: 11/05/2019 22:23

  sait ty ste mbajne kembet o trim,do dhe pushtet ti

  Përgjigju
 • Hahaha: 11/05/2019 22:17

  Hahaha hahaha... Lepuri si ikën.. Haha

  Përgjigju
  • Hahaha: 12/05/2019 00:58

   Po luani rrin i vetem edhe Mes turmes..paska qene lepur Dhe jo luan sic e hiqte veten. Lepur tropoje

  • Hahaha+: 11/05/2019 22:45

   Kure i leshohen gjithe ata zagar çfar duhet të bëjë?

 • lili: 11/05/2019 22:14

  O Vokshi rrugace.S,te vjen turp.Vrate 29 vjet me radhe,dogjet e dhkaterruat gjithcka te ndershme shqiptare.Mallkuar wofsh ti me sojin tend vrastar.

  Përgjigju
  • Person: 12/05/2019 20:25

   Nje bravo te madhe policise trimi saiti as me vrap nuk dini me ec ejo me te beni proteste po basha kur e ka radhen ose e shemtuara vokshi i thote qelbesire po licise nuk e di mire a ka familje kjo femer e pa edukate

  • Tirona: 11/05/2019 23:19

   Fan.S.Noli : "A doni sharlatane , qe te pihen ne cdo ane ,QE TE PERCAJNE VATANE ,KE SA TE DUASH TROPOJANE"! Aj dru me pre!×

Lajmi i fundit

John

Thellohet hendeku në BE për rritjen e çmimit të energjisë, mblidhen ministrat