Policia bën bilancin/ Arrestohen 10 shoferë të alkoolizuar, mbi 11 mijë gjoba

Policia bën bilancin/ Arrestohen 10 shoferë të alkoolizuar, mbi 11 mijë gjoba

Foto ilustruese

TIRANË – Policia Rrugorë ka pasqyruar arrestimet, gjobat, pezullimet dhe bllokimet e automjeteve e të shoferëve që kanë shkelur rregullat e qarkullimit rrugor në periudhën 05.05.2024 - 11.05.2024.

Blutë bëjnë me dije se javën që lamë pas janë arrestuar dhe vënë nën hetim 18 shoferë, janë gjobitur 11.321 të tjerë, si dhe janë bllokuar 8 automjete.

18 Arrestime dhe procedime penale:

10 persona për drejtim mjeti nën ndikimin e alkoolit.

4 persona për pa leje drejtimi.

3 persona për shkelje të rregullave të qarkullimit.

1 persona u procedua  për korupsion aktiv.

Masat administrative:

11.321 masa administrative të vendosura, mesatarisht 1,617në ditë.

 43 masa për xhama të zinj.

548 masa për shpejtësi mbi normat e lejuara.

437 masa për përdorim celulari gjatë drejtimit.

582 masa për mos vendosjen e rripit të sigurimit.

13 masa për mosrespektim të sinjalit “Stop”.

 605 masa për mosdhënie përparësi qytetarëve.

 7481 masa për qëndrim të gabuar.

Pezullime dhe bllokime:

8 raste pezullim për drejtim nën ndikimin e alkoolit.

 87 raste për tejkalim shpejtësie.

35 raste të ndryshme 

8 automjete u bllokuan, përfshirë 1 me targa të huaja.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Terrorizoi zonën duke qëlluar me armë nga banesa 71-vjeçari në Korçë lihet në 'arrest shtëpie'

Terrorizoi zonën duke qëlluar me armë nga banesa 71-vjeçari në Korçë lihet në 'arrest shtëpie'